Kryesore » Entries archive
Gjenetika luan rol te vecante ne percaktimin final te gjatesise suaj. Vitamina dhe mineralet ndihmojne rritjen dhe pamjaftueshmeria e disa vitaminave mund te shkaktoj vonese ne zgjatje dhe ndikoj ne gjatesine perfundimtare. Qe ti ndihmosh femijes suaj te zgjatet ata duhet te konsumojne sasi te mjaftueshme te kalciumit, vitamines D dhe zinkut.
Kalciumi
Kalciumi eshte minerali ma me bollek ne trupin tone. Kalciumi nevojitet per tkurrjen e muskujve, s ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-28

Personat që vuajnë nga diabeti i tipit 1 ose 2 përjetojnë ndryshime të papritura të nivelit të sheqerit në gjak të cilat shkaktojnë ndryshime të gjendjes së tyre shpirtërore, me çka u prishet kualiteti i jetës.Trupi i personave me diabetin e tipit l nuk mund të prodhojë insulinën në mënyrë të pavarur, ndërsa personat me diabetin e tipit 2 duhen të rregullojnë nivelin e insulinës, sepse trupi i tyre nuk është në gjendje të prodhojë sasinë e mjaftue ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-28

Njerëzve, të cilët përjetojnë dështimin e zemrës ose dëmtime të konsiderueshme në zemër, mund t’u zgjatet jeta me transplantimin e qelizave të indit të zemrës, i cili për herë të parë është rritur nga lëkura e pacientit.Me ndihmën e qelizave burimore të marra nga lëkura e njerëzve më të moshuar kemi arritur që në laborator të rrisim qelizat e shëndetshme të muskulit të zemrës, kanë deklaruar shkencëtarët nga Instituti izraelit i teknologjisë dhe i mjekësi ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-27

Njeriu, për të jetuar, ka nevojë për energji dhe ku mund ta gjejë atë? Thjesht, tek ushqimi. Ndërkaq, një dietë e ekuilibruar, jo vetëm ndihmon për të mbajtur peshën nën kontroll, por gjithashtu mund të ndihmojë edhe në krijimin e zhbalancimeve në drejtim të muskujve dhe jetës seksuale. Më poshtë është një listë e dhjetë ushqimeve më të mira që një mashkull s’duhet ti heqë kurrë nga tryeza...
Mishi i kuq

Eshtë i pasur me prot ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-26

Nga testimi i disa mijëra rasteve, studiuesit kanë arritur të kuptojnë se niveli i vdekshmërisë në gratë e moshuara që përdorin vitamina është më i lartë se ai tek ato që nuk i përdorin.Suplementet artificialë të vitaminave, të cilët shoqërojnë vazhdimisht shumë mjekime, mund të jenë shumë të dëmshëm për shëndetin e njeriut, zbuloi një studim finlandez.
 Nga testimi i disa mijëra rasteve, studiuesit kanë arritur të kuptojnë se niveli i vde ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-25

Një gotë verë e kuqe ndihmon për kujtesën. Vera e kuqe duket se ka kapacitete që mbajnë larg alzhaimerin, pasi ka një veti neutron mbrojtëse.Ky fakt del nga një studim i Georgetown University gjatë të cilit u nënshtruan disa pacient të cilët kishin shenjat e para të harresës, studim i cili zgjati afro 1 vit.Ndër studimet e fundit lidhur me vetitë e verës kanë qenë ato kundër plakjes, kundër diabetit, kancerit dhe obezitetit."Shumica e studimit u bazua te kafshët me ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-25

Studiuesit paralajmërojnë se marrja e kalciumit shtesë, përmes tabletave mund të çojë deri rrezikun e një ataku në zemër. Sipas tyre, këto tableta, që përdoren në ditët e sotme nga një numër gjithnjë e më i madh personash, sidomos në moshë të thyer, mund të bëjnë më shumë dëm sesa dobi. Qindra mijëra gra marrin tabletat e kalciumit, pasi u rekomandohen nga mjeku për forcimin e kockave kundër sëmundjes së osteoporozës.Por, sipas studimit të fundit, kalciumi i marrë në mënyr ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-24

Ata persona, të cilët kanë një problem mesatar me gjumin, përkatësisht gërhitjen gjatë kohës sa janë në gjumë dyfish janë më të rrezikuar se do të preken nga kanceri.Gërhitja dhe çrregullimet e tjera në frymëmarrje gjatë gjumit, me orë të tëra e zvogëlojnë furnizimin e organizmit me oksigjen.Shkencëtarë, po ashtu dhe mjekët theksojnë se mungesa e oksigjenit në trup mund të jetë një nxitës për zhvillimin e tumoreve malinje. Ata, po ashtu theksojnë se në të ardhmen mjekët ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-24

Bimët e freskëta
Bimët e freskëta mund t’i bëjnë shumë më të shëndetshme edhe ushqimet e tjera. Në vend të mëlmesave të pashëndetshme, shërbehuni me bimë siç janë rozmarina, sherbela, rigoni ose trumza. Të shkëlqyeshme janë për luftën kundër sëmundjeve të zemrës, sulmit në tru, tensionit të lartë të gjakut, kolesterolit të lartë dhe diabetit.
Fasulja e zezë
Është burim i pasur i materieve ushqyese të cilat janë të shën ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-22

Sheqernat bejne shume keq, krijojne varesi dhe kercenojne linjat. Ndonjehere kur flasim per diete, thuhet qe duhet te pakesoni kriperat, por nuk duhet te jete burimi i vetem i shqetesimit.Sheqeri sipas nje studimi te Universitetit te Princeton , ne New Jersey, jane kudo dhe trupi yne zhvillon nje lloj varesie, shume te rrezikshme, qe na con qe te konsumojme sa me shume. Kjo eshte verifikuar ne nje eksperiment me kavie.

Sheqeri i rrezikshem si kripa ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-22

Ngrënia e kufizuar me kohë mund të jetë më e dobishme për ruajtjen e linjave të trupit sesa aksesi 24 orësh në produktet ushqimore, madje edhe gjatë konsumit të kalorive të barabarta. Kjo gjë u tha pas, studimit të hulumtuesve nga Shtetet e Bashkuara.Pasojat për shëndetin nga marrja e ushqimit në mënyrë të çrregullt mund të jenë pjesërisht edhe rezultat i mospërputhjes mes bioritmit të organizmit të njeriut dhe orareve të ngrënies, zbuluan studiuesit.Shken ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-21

Nga të gjitha ushqimet dhe artikujt që janë pa kalori, thuajse që nuk kushton fare, por me rëndësi të veçantë për jetën dhe ekzistencën tuaj në jetë, është uji i thjeshtë.Por, këto nuk janë arsyet e vetme për ta konsumuar. Të gjitha sistemet në organizëm e kërkojnë ujin për të funksionuar si duhet.

Ju ndihmon ta zvogëloni stresin

Konsumojeni ujin gjatë ditëve stresuese për t’i zvogëluar simptomat e shkaktuara nga stresi ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-21

Anestezioni i përgjithshëm mund të ketë pasoja te pacientet të cilët kanë pasur intervenime kirurgjike të shpeshta.Anesteziologët thonë se sipas disa hulumtimeve të universiteteve të Londrës dhe Amerikës, anestetiket janë të dëmshëm, e sidomos te fëmijët deri në moshën 3 vjeç. Duke i parë efektet anësore të anestetikeve atëherë intervenimet kirurgjike me anestezion të përgjithshëm mundohemi t’i ikim sa më shumë, thotë Agron Balaj, anesteziolog. Ai thotë se hulumtimet m ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-21

Sipas mendimit të disa nutricionistëve, konsumimi i yndyrave në organizëm nuk duhet të kufizohet sepse nuk ka dëshmi që për shkak të yndyrave rritet pesha trupore.Duhet që sa më parë në ushqyerje të ktheni ushqimin e yndyrshëm me reputacion të keq, sepse ai është minierë e vërtetë ari e ushqimit, ndërsa yndyrat ndihmojnë gjatë absorbimit të vitaminave, shkruan Daily Mail. Kur në organizëm fusim yndyrë, ajo tretet dhe hyn në qarkullimin tonë të gjakut ku shërben si transport ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-21

Mjekët në kongresin e nutricionistëve në Rio de Janeiro kanë thënë që rregullimi i sasisë në kripës në ushqim mund të parandalojë disa miliona vdekje të parakohshme nëpër tërë botën. Kripa në ushqim shkakton tensionin e lartë të gjakut, ndërsa ai është shkaku kryesor i shumicës së vdekjeve në tërë botën."Kripa dhe duhani përafërsisht janë të barabarta si shkaktarë të vdekjeve në botë”, pohon profesori i mjekësisë kardiovaskulare nga Londra, Graham MacGregor. Kr ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-20

« 1 2 3 4 5 6 7 ... 15 16 »