Kryesore » Entries archive
Mjalti dhe limoni në kombinim me ujin paraqesin recetën e thjeshtë, të vjetër 5000 vjet, për dobësim, e cila u ka ndihmuar miliona njerëzve për të zvogëluar peshën.
Ky ilaç shumë i thjeshtë nuk ju kushton gati asgjë, ndërsa ndihmon në shkrirjen e yndyrës dhe ju jep shëndet.
Ky medikament është përfshirë në sistemin e lashtë të mjekimit natyral të njohur si mjekësia Ayurveda, që në sanskritisht do të thotë "dija e plotë për jetë të gjat ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-17

Italianët e konsumojnë ushqimin me tepër kripë, kjo për faktin se 9 në 10 persona çdo ditë në ushqimin e tyre, krahas sasisë së kripës së hedhur në fillim vijojnë ti shtojnë më tepër nga normalja.

Këtë fakt e vërtetojnë të dhënat e publikuara nga zyra e konsumatorit në Itali, në pjesën për konsumin e kripës dhe efektet e saj.

Sipas kësaj shoqate thuhet se me një lugë kripë me pak në ditë, mund të evitohen 67 mijë raste infarkti në vit, dhe 40 ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-17

Thyerja e qimeve më së shpeshti është pasojë e trajtimit agresiv siç janë ngjyrosja, rrafshimi apo bërja gërshetë e tyre.
Në këtë mes është edhe sindroma e Cushinit, çrregullimi i punës së gjëndrave mbiveshkore që shkakton prodhim të shtuar të hormonit kortizol.
Kjo gjendje më shpesh është trashëguese apo pasojë e lëndimit të gjëndrave paratiroide gjatë ndonjë ndërmarrjeje kirurgjikale të kokës apo të qafës.
Niveli tepër i ulët i hormon ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-17

Gjithnjë e më shumë njerëz vuajnë nga alergjia dhe kërkojnë informata dhe mënyra si të ndihmohen. Problemi mund të jetë edhe më i madh, sepse për alergjitë dihet pak dhe ndonjëherë është vështirë të njihen për shkak të një numri të simptomave të ndryshme atipike. Nëse alergjitë nuk janë të bujshme, njerëzit shpesh i injorojnë, duke mos ditur që alergjitë e pashëruara mund të nxisin edhe sëmundje të rënda degjenerative. Por nuk kanë të drejtë as pe ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-16

Të gjithë kemi dëgjuar dhe kemi lexuar shpesh se të hash shumë fruta dhe perime i bën mirë shëndetit. Tani, një studim madhështor tregon që kjo jo vetëm është e vërtetë, por siguron se të gjithë ata që bëjnë një dietë vegjetariane kanë më pak probabilitet për t’u sëmurur nga kanceri, në krahasim me ata që kryejnë një dietë me bazë mishi. Nuk është hera e parë që një konfirmim i këtij lloji vjen nga komuniteti shkencor ndërkombëtar, por risia qëndron pikëris ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-16

Për dallim nga sezoni i kaluar këtë vit rriqrat nuk kanë qenë shumë aktive nëpër vatrat endemike të Kosovës, që çdo pranverë atakohen nga rriqrat.Infektologu dr. Salih Ahmeti nga Klinika Infektive në Prishtinë, ka thënë se duke pasur parasysh periudhën në të cilën ndodhemi, këtë vit është një fazë më e vonshme e aktivitetit të rriqrave. Ai ka sqaruar se deri tani në klinikë ndihmë mjekësore kanë kërkuar 32 persona, ndërsa për trajtim spitalor janë ndalur vetëm 5 p ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-14

Stresi është armiku që duhet të luftoni? Përpara se të merrni çdo masë, uluni të reflektoni për të njohur më mirë stresin tuaj. Ja cilat janë 9 gjërat që duhet të njihni për stresin:

1. Ekzistojnë dy tipe stresi; stresi i mirë dhe stresi i keq. Stresi i mirë është stresi që provojmë para ndonjë ngjarje të rëndësishme i cili na stimulon që të përpiqemi për një performancë më të mirë. Stresi i keq është dalja jashtë kontrollit e emocioneve i cili na bën të ke ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-11

Çdo ditë e më tepër, të rinjtë po ballafaqohen me dhembje të shpinës, qafës dhe krahëve, si pasojë e kohëzgjatjes së tepërt ulur para kompjuterit, kanë theksuar shkencëtarët në Universitetin e Bostonit.

Hulumtimi i tyre ka treguar se më shumë se 50 për qind e studentëve tashmë vuajnë nga dhembjet që ndërlidhen me përdorimin e kompjuterit. Çdo i shtati student ka deklaruar se ndjenë dhembjet vetëm një orë pasi të ketë qëndruar para ekranit të kompjut ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-10

Nuk e di a mund të bëni brumë pët picë. Zakonisht është e vështirë, por provojeni këtë recetë, është e përkryer. Më e rëndësishmja nga të gjitha është të nisim me këtë pjesë, përkatësisht me përbërjet e nevojshme.
Për brumin ju nevojiten:
900 gr miell
30 gr maja
2 gota ujë
30 gr kripë
1 lugë sheqer
Përziejeni mirë brumin dhe lëreni të vijë një orë. Pastaj, përsëri punojeni dhe lereni 20 minuta dhe ndajeni në tre copë. Secilën copë hapeni në ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-09

Shëndetësisë, Ferid Agani, thotë se problemi qëndron te menaxhimi i dobët, përkatësisht për shkak të vonesave të prokurimit. Për pasojë, pacientët që vuajnë nga diabeti janë të shtyrë që t`i sigurojnë barnat, varësisht nga xhepi i tyre.

Pacientet që vuajnë nga sëmundja e diabetit, shpeshherë përballen me mungesë të insulinave. Njëri nga ta tha për Radion Blue Sky se kur mungon mbështetja nga shteti shpenzimet janë të mëdha.

Ministri Agani arsyetohet ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-07

në yndyra, u falte japonezëve jetëgjatësi dhe zemër të shëndoshë.

Në vitin 1957, Ancel Keys, profesor i mjekësisë në Universitetin e Minesotës në SHBA, filloi të studiojë përqindjet e sëmundjeve të zemrës në shtatë vende: SHBA, Finlandë, Holandë, Itali, Greqi dhe Japoni. Nga ky studim ai arriti në rezultatin se vendet perëndimore shfaqnin raste të sëmundjeve të zemrës rreth 5 herë më të larta sesa Japonia, e cila kishte rastet më të pakta nga të gjitha kët ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-06

Askush nuk dëshiron të sëmuret nga depresioni, por ajo sëmundje është një lloj frenuesi që na ndihmon në ristudimin e prioriteteve dhe qëllimeve tona, thonë ekspertët.

Në kohën e tashme depresioni është bërë sëmundje e cila po përhapet sikur epidemitë globale, për ç’gjë shkaktari kryesor është stili urban i jetesës, recesioni dhe dobësimi i vlerave familjare.

Mirëpo, ana pozitive e kësaj sëmundjeje është përvoja e cila mund ta nxjerrë në pah njeri ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-05

Sipas folklorit, kjo kokërr shumë e dobishme ndihmon për të mbajtur larg vampirët dhe shpirtrat e këqij.
Emri botanik për bimën e hudhrës është Allium Sativum dhe hudhra e ka marrë nofkën si "ilaç çudibërës”, sepse gëzon reputacion të mirë për të shëruar sëmundjet. Tradicionalisht është përdorur për qëllime mjekësore, si dhe në kuzhinë qysh në kohëra të vjetra. Dhe kjo vazhdon madje edhe sot, pasi që mjekët dhe ekspertët mjekësorë në kohën e sotme e mbështesin ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-05

hpesh, për të treguar një dhimbje të zakonshme të kokës, përdoren termat cefalea dhe migrenë, por në realitet termat shprehin dy situata të ndryshme.

Me cefalea kuptohet çdo lloj dhimbjeje që i referohet kokës dhe shkaktohet nga disa patologji, si: traumat, temperatura që vjen si pasojë e sëmundjeve infektive (gripi), sforcimeve pamore që vijnë si pasojë e shqetësimeve të shikimit, pezmatimit të inedeve trunore apo meningjitit, të nxehtit etj. Me t' ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-05

« 1 2 ... 14 15 16