Kryesore » 2012 » Maj » 25 » Një gotë verë e kuqe ndihmon për kujtesën
0:08 AM
Një gotë verë e kuqe ndihmon për kujtesën
Një gotë verë e kuqe ndihmon për kujtesën. Vera e kuqe duket se ka kapacitete që mbajnë larg alzhaimerin, pasi ka një veti neutron mbrojtëse.Ky fakt del nga një studim i Georgetown University gjatë të cilit u nënshtruan disa pacient të cilët kishin shenjat e para të harresës, studim i cili zgjati afro 1 vit.Ndër studimet e fundit lidhur me vetitë e verës kanë qenë ato kundër plakjes, kundër diabetit, kancerit dhe obezitetit."Shumica e studimit u bazua te kafshët me doza që e kalojnë më shumë se një gotë verë. Nga këtu lindi edhe ideja për të vlerësuar efektin e verës, gjithsesi për verifikimin e saktë të saj mbi kujtesën na duhet edhe pak kohë”, shpreh studiuesi Scott Turner.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus