Kryesore » Entries archive
Sytë, kujdes nga dielli.Dielli është i nevojshëm për jetën tonë, por drita e tij nuk përmban vetëm rreze të dobishshme. Flitet shpesh për rreziqet e tij në lëkurë, por flitet dhe dihet pak për problemet që jep në sy. Dozat e rrezeve të dëmshme në rritje, dëmtimi i shtresës së ozonit, zgjatja e jetëgjatësisë rrezikon jo vetëm lëkurën, por edhe sytë tanë si asnjëherë me parë. Për më tepër efektet e dëmtimeve diellore janë akumulative dhe nisin që në fëmi ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-20

Deri tani provat thonë po. Ka faktorë rreziku që nuk mund të kontrollohen, siç është mosha apo trashëgimia gjenetike, por ekzistojnë edhe faktorë të tjerë të modifikueshëm, që ju vetë i keni në dorë t’i ndryshoni. Megjithëse masat që mund të merrni nuk garantojnë që do të jetoni një jetë pa tumor, ata janë fillimi i një parandalimi të mirë. Ajo që ju hani është shumë e rëndësishme në parandalimin e kancerit. Nuk është nevoja të merrni shtesa ushqimore të përpunua ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-20

Ushqimet e shijshme tashme dihet qe jo gjithnje jane te shendetshme, prandaj kushtojini rendesi informacionit te meposhtem.Kujdes kur riperdorni vajin per skuqje, apo qofte edhe per te ngrohur ne te nje ushqim te ngrohur me pare, pasi mund te jete helmues per shendetin.
Nga perdorimi me shume se njehere i ketij vaji formohen disa substanca qe lidhen me semundjet nervore dhe disa lloje te kancerit.Vaji i perdorur per skuqje mund te jete shume i rrezikshem dhe helmues ne dis ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-19

Për shumë nga ne, ajo është një nga kënaqësitë e jetës. Filxhani aromatik që na ndihmon për të hapur sytë në mëngjes, na gëzon akoma më shumë kur e marrim ndërsa jemi duke punuar, gjatë një pushimi relaksues.
Por pauza e marrjes së kafes, pikërisht gjatë orarit të punës, është konsideruar nga një studim i fundit, edhe si një çelës kryesor për jetëgjatësinë.Kështu, studimi i kryer në mëse 400 mijë njerëz nga Instituti amerikan Kombëtar i Kancerit dhe botua ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-19

Mjalti dhe qumështi edhe veç e veç janë të shkëlqyeshëm për shëndetin. Kur veçoritë e tyre bashkohen, fitohet një pije e shkëlqyer. Përveç shijes së shkëlqyeshme, të cilën shumica e njerëzve e duan, në të fshihen edhe veçori të ndryshme shëruese.
Qumështi është i shkëlqyeshëm për hidratim, shëndetin e eshtrave, rregullimin e tensionit të gjakut, redukton rrezikun nga krijimi i sëmundjeve kardiovaskulare, parandalon trashjen dhe diabetin e tipit 2, ndërsa disa hulumti ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-18

Laptopët janë prodhuar në atë mënyrë që të mund të përdoren shtrirë apo në çdo pozicion tjetër ku nuk mund të përdoret kompjuteri i madh. Por së fundmi shkencëtarët shprehen se ekziston një rrezik nëse përdorin laptopin mbi gjunjë.Sipas tyre rrezet WiFi mund të dëmtojnë spermën e mashkullit. Një grup kërkuesish nga argjendin kanë vërejtur shenja tek 29 meshkuj të cilët kanë përdorur laptopin me lidhje interneti wireless dhe që kanë shkarkuar materiale në internet.
Pas 4 ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-17

Mësohet se mandarina dhe portokalli, dy nga agrumet më të preferuara gjatë muajve të dimrit, zverdhen me anë të gazit dhe më pas balsamosen për t’u dukur më të shndritshme e të forta. Prandaj kujdes kur i zgjidhni: ose merrni nga ato që janë prodhuar në Shqipëri, ose sa më jeshile…Specialistët pohojnë se agrumet e këputura nga pema në ngjyrë jeshile kalojnë disa procese kimike derisa vijnë tek konsumatori. Veçanërisht portokalli dhe mandarina mbahen në ambiente të mbyl ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-13

Pini gjithnjë ujë pa gaz, sepse produkt i metabolizmit në trupin tonë është edhe dyoksidi i karbonit, që eliminohet nga mushkëritë.Dihet që ky gaz në përqendrim të lartë, mund të çojë deri në vdekje. Të tillë helm trupi përpiqet ta eliminojë sa më shpejt. Prandaj, përse duhet ta marrim atë me dëshirën tonë?Pini ujin jo të ftohtë, as edhe të freskët, por në temperaturën e ambientit, sepse me ujin transportohen dhe eliminohen të gjithë helmet e organizmit, dhe uji sidomos i ngr ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-08

Ndonjëherë pasi të bien në kurriz dhjetëra halle, është shumë e thjeshtë të besosh historitë çuditëse të bimëve popullore që shërojnë. Të etur për të jetuar, njerëzit janë të gatshëm të provojnë lloj-lloj recetash, duke menduar se sëmundjet, edhe ato më të këqijat, do t’u largohen trupave të tyre. Këtë herë, shpresa për shërim ka sjellë një bimë të vogël që po bën histori. Kjo bimë vjen nga shumë larg , ajo është kërpudha tibetiane. Kështu quhet receta që po përhapet së ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-07

Hojet e mjaltit përmbajnë një substancë aktive, e aftë të ndalë zhvillimin e qelizave kancerogjene
Propolisi (ose dylli, siç i themi në jetën e përditshme), e cila është një substancë rrëshinore e prodhuar nga bletët, me qëllim për të mbajtur mjaltin në hojet e zgjoit njihet prej shumë shekujsh në mjekësinë popullore për shkak të përdorimit të saj të shumtë kundër sëmundjet e sezonit të ftohtë si ftohjet, dhimbjet e fytit apo alergjitë e ndryshme.Por, kohët e fundit kjo ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-07

Nese deri tani keni menduar se pulsi i shpejtuar qetesohet vetem me ilace, keni gabuar. Hulumtimi me i ri tregon se rrushi dhe bananet ulin numrin e rrahjeve te zemres.Nëse deri tani keni qenë të bindur që pulsi i shpejtuar mund të qetësohet vetëm me ilaçe – keni menduar gabimisht. Hulumtimi më i ri ka treguar që ushqimi i zakonshëm, si rrushi dhe bananet mund të zvogëlojnë numrin e rrahjeve të zemrës, sikurse ushtrimet e jogës.Pulsi normal te personat e rritur ësh ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-04

Testet zbuluan se kompleksi, diallyl sulphide, është një mbrojtës shumë i mirë për organizmin dhe shumë i vështirë për t'u shkatërruar nga bakteret.Një përbërës kyç në hudhër është 100 herë më të fuqishme se dy antibiotikët më të njohur në luftimin e helmimeve ushqimore, kanë zbuluar shkencëtarët.
 Testet zbuluan se kompleksi, diallyl sulphide, është një mbrojtës shumë i mirë për organizmin dhe shumë i vështirë për t'u shkatërruar nga bakteret.Jo vetëm se është sh ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-04

Bari i bletës largon depresionin dhe nervozen, nenexhiku ngërçet dhe fryrjen e barkut, passiflora ndihmon edhe te çrregullimet e stresit posttramuatik, ndërsa kamomili qetëson inflamacionet e ndryshme dhe stomakun, veçanërisht ngërçet.Përveç që shqisat shijojnë çajrat, çajrat bimore shumë shpejt absorbohen në organizëm, ndërsa inhalimi i aromave të tyre qetëson dhe "kujdeset” për trurin dhe tërë sistemin nervor. Çaji nga melisa ose bari i bletës për shembull është pije ideale ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-04

Per te shmangur semundjet qe mund te lindin nga tymi i duhanit, po iu rendisim ushqimet qe iu ndihmojne te mbroheni.Antioksiduesit, të cilët mbrojnë qelizat nga radikalet e lira, janë shumë të rëndësishëm për shëndetin tuaj. Radikale të lira konsiderohen ajri i ndotur, tymi i duhanit, rrezet e diellit, lëndët kimike, disa ilaçe, produktet e prishura dhe disa përbërës që gjenden tek ushqimet. Këto hyjnë në trupin tonë edhe kur marrim frymë apo hamë bukë dhe dëmtojnë shëndeti ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-03

Pirja e ujit kur vuan nga kapslleku eshte me e mire sesa te konsumosh fibra apo te merresh me sport. Ja perse.
Te shumte janë personat qe vuajnë nga kapsllëku dhe femrat preken 2 deri 3 here me tepër se meshkujt. Uji është shume i domosdoshëm qe te behet mire tretja dhe transportimi i ushqimeve. Duhet pire te paktën 6-8 gota ujë ne dite ( kjo ne fakt është mesatarja, por qe varet edhe nga organizmi, sporti, etj ). Çdo kohe është e mire për te pire ujë, çaj, kafe, apo lëng ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-03

« 1 2 ... 4 5 6 7 8 ... 15 16 »