Kryesore » 2012 » Maj » 21 » Hani me orar
5:56 PM
Hani me orar
Ngrënia e kufizuar me kohë mund të jetë më e dobishme për ruajtjen e linjave të trupit sesa aksesi 24 orësh në produktet ushqimore, madje edhe gjatë konsumit të kalorive të barabarta. Kjo gjë u tha pas, studimit të hulumtuesve nga Shtetet e Bashkuara.Pasojat për shëndetin nga marrja e ushqimit në mënyrë të çrregullt mund të jenë pjesërisht edhe rezultat i mospërputhjes mes bioritmit të organizmit të njeriut dhe orareve të ngrënies, zbuluan studiuesit.Shkencëtarët mendojnë se ngrënia e vakteve ushqimore në orar të caktuar duhet të shndërrohet në mënyrë jetese për ata që duan të heqin kilet e tepërta. Rezultatet e hulumtimit i publikoi revista "Cell Metabolism”.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus