Kryesore » Entries archive
Ish-duhanpirësit, të cilët ushtrojnë të paktën 15 minuta në ditë, më rrallë i kthehen shprehisë së vjetër, ndërsa jetëgjatësia e pritur është zgjatur mesatarisht për 5,6 vjet, ka zbuluar studimi.Përveç që do të jeni në formë të mirë, me ushtrime do ta largoni edhe një shprehi të rrezikshme – duhanin, pohojnë ekspertët. Duhanpirësit të cilët çdo ditë ushtrojnë të paktën 15 minuta për 55 për qind janë më të prirë për ta ndërprerë duhanin se ata që nuk ushtroj ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-03

Ekspertët pohojnë që çdo pacient, i cili vjen me disfunskion erektil konsiderohet pacient kardiovaskular, gjithnjë deri sa nuk dëshmohet ndryshe. Nëse keni probleme me arritjen ose mbajtjen e ereksionit, ndoshta vuani nga sëmundjet koronare. Një hulumtim ka treguar që meshkujt problemet me ereksionit fillojnë t'i ndjejnë me muaj apo vite para se të kuptojnë që kanë probleme me zemrën.Arteria mund të ngushtohet ose ngurtësohet, kështu që penisi nuk furnizohet mjaftueshëm m ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-02

Harrojini oret e zgjatura ne palester dhe llogaritjen e pafund te kalorive, pasi ka nje menyre shume me te thjeshte per te humbur ne peshe.Nje diete "gjumi” eshte pergjigja me e mire per te humbur kile, pretendojne disa shkencetare pas nje studimi.Fjetja e me pak se shtate oreve gjate nates duket se "inkurajon” gjenet qe shkaktojne fitimin e peshes, ndersa me shume se nente ore gjume eshte ne gjendje te prodhoje efektin e kundert.Studimi u fokusua ne me shume se nje mije çi ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-02

E vërteta për pijet që na mbajnë të zgjuar dhe na mbushin me energji.Pijet energjike janë bërë fenomen i kohës moderne. Çdo ditë nëpër gjithë botën konsumohen dhjetëra miliona. Çfarë ka të keqe në rritjen e energjisë dhe vigjilencës, veçanërisht nëse bëhet fjalë për pijen e reklamuar si solucion bimor me përbërës tjerë "natyralë”?
Shumë gjëra të këqija mund të renditen kur bëhet fjalë për pijet energjetike, duke përfshirë përbërësit e pas ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-02

Kanceri i gjirit është një sëmundje që prek jo pak femra. Por duket se parandalimi i kësaj sëmundjeje është i mundur. Sipas studimeve të fundit, kjo gjë arrihet nëpërmjet një diete të ekuilibruar, ku fruti më i veçantë cilësohet shega. Në sajë të një hulumtim shkencor të kohëve të fundit, është vërtetuar se frut i shegës ndihmon në parandalimin e kancerit të gjirit.
Sipas shkencëtarëve substancat që përmbanë shega kanë ndikojnë në qelizat tumorale që do të thotë, se shega ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-02

Meshkujt dhe femrat reagojnë ndryshe ndaj ngjarjeve të jetës. Ka shumë faktorë biologjikë të ndryshëm që ndikojnë në karakterin e secilit dhe që mund të kenë efekte të rëndësishme për shëndetin. Përgjigjia ndaj stresit fizik dhe mendor ndryshon shumë midis meshkujve dhe femrave. Burrat kanë rrezik për rritjen e problemeve të zemrës kur bëjnë aktivitet fizik. Ndërsa femrat, kur kanë të bëjnë me probleme emocionale.
Një grup studiuesish nga shkolla mjekësore e K ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-02

Inflamacioni i pankreasit, që është një gjëndër mjaft e rëndësishme për organizmin quhet Pankreatit. Ajo sekreton insulinën dhe enzimat tretëse, që ndihmojnë në tretjen e yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve. Pankreasi prodhon dhe disa hormone, mes të cilave insulinën, mjaft i rëndësishëm për kontrollimin e nivelit të sheqerit në gjak.Normalisht, enzimat e prodhuara nga pankreasi bëhen "aktive”, vetëm në aparatin tretës, por nëse për ndonjë arsye aktivizimi i tyre bëh ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-01

Vitaminat dhe mineralet jane pjese e domosdoshme e cdo ushqimi, ndersa studimet tregojne qe mund te parandalojne kancerin, semundjet e zemres dhe problemet e tjera shendetesore.Megjithate, shume nga keto studime jane kryer ne ushqimet e pasura me vitamina, dhe jo ne shtesat e ushqimit ne forme te pluhurit, kapsulave dhe shurupit. Ne fakt ushqimi i balancuar me fruta dhe perime me siguri do t’ua ofroje te gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme.
Nga ana tjeter, shtesa ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-04-25

Ka shume arsye qe te konsumojme portokallin, frutin e citrusit, i cili nuk duhet lene asnjehere pas dore.
E vetmja gje qe duhet te dini eshte qe portokalli dhe lengu i tij ne nderveprim me ilacet individuale ben qe ilaci te jete me pak efektiv, prandaj eshte e domosdoshme qe te keshilloheni me mjekun para se te filloni ta konsumoni.

Ruan vitalitetin
Pasi eshte perplot me uje dhe fibra, portokalli ben qe te ndiheni te ngopur. Nje studim ka ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-04-24

Sipas Diabetes Association në Indi, rreth 98 për qind të të gjitha rasteve të diabetit, i përkasin kategorisë 2, lloji i diabetit jo i varur nga insulina.Sipas Diabetes Association në Indi, rreth 98 për qind të të gjitha rasteve të diabetit, i përkasin kategorisë 2, lloji i diabetit jo i varur nga insulina. Me fjalë të tjera diabetit e merr nisjen nga zgjedhjet e jetesës të dobët. Në fakt kjo sëmundje, thekson noa.al, është kaq e përhapur, sa secili prej nesh nj ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-04-23

Çdo vit shpenzohen miliona në ilaçe të cilat lehtësojnë dhimbjet, qoftë kur bëhet fjalë për një dhimbje kokë të zakonshme ose për shërimin e sëmundjeve serioze. Megjithatë, shkencëtarët pohojnë që ajo ndjenjë e tmerrshme luan rol kyç në mbajtjen e njerëzve gjallë, sepse vë në lëvizje proceset e fshehta shëruese. Zbulimi i ri është shuplakë për punëtorët mjekësorë të cilët me dekada pohojnë që dhimbja gjithmonë shtyn shërimin e të sëmurit.Megjithatë, mjekët edhe në të ka ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-04-22

Dukej një legjende shkolle, por hipoteza që gjatë masturbimit shikimi reduktohet është diçka mëse reale. Një fakt të tillë e mbështet një studim shkencor i Groningen Medical Centre në kryeqytetin e Holandës, Amsterdam, raporton noa.al.Studimi demonstron se si imazhet pornografike mund të shkaktojnë një ndërprerje të atyre proceseve cerebrale që i japin stimuj shikimit.Veçanërisht diçka e tillë ndodh tek femrat.Skuadra e hulumtuesve ka marrë në studim korteksin pam ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-04-21

Anestezia spinale është një procedurë e kryerjes së anestezisë për të përftuar një analgjezi (mungesë e plotë e dhimbjes) të një pjese të lokalizuar të trupit. 
Anestezia spinale është një procedurë e kryerjes së anestezisë për të përftuar një analgjezi (mungesë e plotë e dhimbjes) të një pjese të lokalizuar të trupit. Ajo çfarë e dallon nga anestezia e përgjithshme është fakti se pacienti gjatë kryerjes së ndërhyrjes kirurgjikale qëndron zgjuar, ka v ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-04-21

Pacientët me alergji kanë probleme më të mëdha në stinën e pranverës. Alergologu, Halil Ahmetaj. thotë se për çdo vit po rritet numri i atyre që po preken nga alergjia në polen, ndërsa moshat më të prekura janë të rinjtë.Për shumë qytetarë stina e paraverës pritet me padurim por për disa është e kundërta. Fjolla Idrizi, thotë se problemet me alergji nuk po e lenë atë ta shijojë këtë stinë edhe pse është e preferuara e saj."Me dalin do puçrra të imta edhe me v ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-04-16

Shumëkush ka parë reklama rreth acideve yndyrorë Omega-3. Por a e ndihmojnë ato shëndetin e zemrës? Prej kohësh, shkencëtarët kanë besuar se Omega-3 që gjendet në peshk është e mirë për shëndetin kardio-vaskular.Por një studim i ri në Archives of Internal Medicine, pas një shqyrtimi të shëndetit të rreth 20 mijë pacientëve të përfshirë në 14 studime të mëparëshme, konstatoi se tek pacientët të cilët kishin pësuar një goditje në zemër – acidet yndyrore Omega-3 në formë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-04-13

« 1 2 ... 5 6 7 8 9 ... 15 16 »