Kryesore » Entries archive
Disa ende besojnë (gabimisht) se duhet të hahet vetëm e bardha e vezës, ndërsa njëkohësisht e anashkalojnë të verdhën e vezës.Pasi që për disa dekada janë shpallur të dëmshme për shëndetin tonë, veçanërisht në sasi më të mëdha, vezët ngadalë, por sigurt janë duke u kthyer në listat e ushqimeve të shëndetshme dhe bëhen pjesë e pashmangshme e ushqyerjes së shëndetshme.Megjithatë, ka shumë që ende besojnë (gabimisht) që kjo vlen vetëm për të bardhët e vezëve, ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-07-25

Shkencëtarët kanë arritur të zbulojnë ilacin e ri, i cili do të mund të shërojë turbekulozin. Studim i paraqitur në Konferencën Ndërkombëtare për sëmundjen SIDA në Uashington, thekson se një kombimin i ri medikamentesh ka vrarë 99% të bakterieve të pacientëve me tuberkuloz, brenda dy javëve. Zbulimi ka rritur shpresat se është gjetur ilaç i ri kundër formave rezistuese në rritje të tuberkulozit.Shkencëtarët kanë bërë me dije se përzierja e tri ilaçeve ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-07-24

Aktiviteti i ulët fizik është tepër i dëmshëm për trupin e njeriut, sa edhe pirja e duhanit.Sipas një studimi, çdo vit 5.3 milionë persona do të vdisnin si pasojë e mos ushtrimit të aktivitetit fizik gjatë ditës, raporton agjencia e lajmeve noa.al.Këto të dhëna në fakt janë të rëndësishme por edhe alarmante në të njëjtën kohë, dhe shfaqen pak ditë para fillimit të lojërave olimpike në Londër.Ndërsa shtypi i huaj i dedikon shkrime të ndryshme këtyre aktivitetev ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-07-22

Gurët në veshka krijohen si pasojë e mungesës në sasi të mjaftueshme të lëndëve që parandalojnë krijimin e gurëve në urinë dhe nga pasurimi i urinës me kripëra që i formojnë ato.Ato shkaktojnë me dhimbje, gjak në urinë, infeksione të rrugëve urinare, temperaturë, përzierje dhe të vjella. Tek meshkujt shfaqen 3 herë më shumë se tek femrat dhe një nga shkaqet kryesore të krijimit të tyre është ushqyerja e pamjaftueshme dhe moskonsumimi i lëngjeve. Konsumimi i lëngjeve min ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-07-03

Koha e thate dhe e ngrohte me se shumti prek personat qe vuajne nga astma, e sidomos femijet, prandaj sipas eksperteve duhet forcuar sistemi imun.Ne menyre qe femijet te jene sa me te forte, duhet qe sa me shume kohe te kalojne ne ambient te hapur, te shetisin, te vrapojne dhe te merren me sport, sepse aktiviteti fizik u forcon mushkerite.
Qendrimi ne ajer te paster, sidomos u shkon per shtat vogelusheve qe vuajne nga astma, te cilet i pengon pluhuri neper shtepi. Du ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-07-02

Kafeja që nga kohërat e lashta konsiderohet si pije e domosdoshme për njerëzit. Megjithëse cilësohet e domosdoshme gjatë ditës, në bazë të disa studimeve kafeja në disa raste edhe mund t’i shkaktojë dëm organizmit të njeriut. Gjithashtu disa mjekë këshillojnë për konsumimin e saj pasi të bën mirë, e disa të tjerë e ndalojnë apo paralajmërojnë në ndalimin e konsumimit të saj. Por ja ku shfaqet një studim i fundit sipas të cilit kafeja parandalon infarktet. Studimi ësht ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-07-01

Një pilulë e re ditore, e cila kombinon katër medikamente të trajtimit të HIV në një të vetme të përditshme, është e sigurt dhe efektive. Në këtë përfundim ka arritur një studim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës se pilulat ‘katër në një’ do ta bëjnë më të lehtë lidhjen e pacientëve me ilaçet e tyre duke përmirësuar edhe efektet e trajtimit të tyre.Një studim në ‘Lancet’ tha se kjo mund të jetë një alternativë e rëndësishme për trajtimin e HIV.
Një ekspert në Mbretëri ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-06-30

Meshkujt të cilët pinë çaj në sasi të mëdha kanë më shumë gjasa t’u zhvillohet kanceri i prostatës. Studimi më i ri i publikuar nga BBC tregon se një ekip nga Universiteti i Glasgow analizoi shëndetin e më shumë se 6.000 vullnetarëve meshkuj për një periudhë 37 vjeçare.Ata gjetën se meshkujt që pinin më shumë se shtatë gota çaj në ditë kishin një rrezikprej 50% më të lartë të zhvillimit të kancerit të prostatës, sesa ata që pi ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-06-24

Mënyra primare përmes të cilës trupi juaj do të nxjerrë toksinet është përmes mëlçisë, e cila pastron trupin tuaj me filtrimin në kontinuitet-vazhdimisht, të helmeve në gjak, të cilat depërtojnë përmes traktit digjestiv, lëkurës, dhe sistemit të frymëmarrjes. Mirëpo, në momentet kur mëlçia juaj është e stërngarkuar-mbingarkuar për shkak të stresit ose ekspozimit të tepruar të toksineve, i tërë sistemi mund të dalë nga ekuilibri ndërsa shëndeti juaj të r ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-06-24

Mjalti ka aftësi kuruese dhe dezinfektuese për plagë dhe gërvishtje të lëkurës. Sipas një studimi, mjalti triumfon mbi 7 lloje të ndryshme bakteresh, dhe ndihmon kundër gripit, kundër diarresë dhe qetësimit të stomakutEksperimentet e bëra në mjaltë kanë treguar se vtia e tij embytjes së baktereve (efekti bakteriocid) është dy herë më e madhe nëse mjalti zbutet me ujë. Është vërtetuar se 1 kg mjaltë ka 3150 kalori, kurse gjatë ditës njeriut i nevojiten mesatarisht 2800- ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-06-23

Hulumtimi i kryer në Universitetin Bafalo në SHBA sugjeron që konsumimi i pemëve dhe perimeve mund të ndihmojë në lënien e duhanit.Sipas të dhënave të mbledhura nga rreth 1.000 njerëz të hulumtuar, personat të cilët kanë ngrënë më së shumti pemë dhe perime kanë pasur tri herë më shumë shanse për ta ndërprerë pirjen e duhanit.
Shkencëtarët kanë thënë se parasysh kanë marrë edhe shkaktarët e tjerë të cilët mund të kenë ndikim në sukses ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-06-23

Larja jo pershtatshme e dhembeve eshte lidhur me vdekjet e parakohshme nga kanceri pasi bakteri rrit rrezikun deri ne 80 per qind.Mos larja e dhembeve sic duhet ka mundesi te rrit rrezikun e vdekjes se parakohshme nga kanceri, kane deklaruar ne grup hulumtuesish.Ata kane gjetur nje lidhje mes nivelit te larte te plages dentare, ose baktereve, dhe vdekjeve nga kanceri per 13 vite me heret se sa zakonisht pritet.Ata te cilet kane me se shumti baktere ne siperfaqet ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-06-16

Ka shumë mjete për të luftuar stresin. Ka edhe ilaçe, por ato gjithmonë duhet të konsiderohen "mjeti i fundit", vetëm për rastet e rënda, dhe gjithmonë duhet të rekomandohen nga një specialist. Por janë edhe disa pije të caktuara në fakt, që na e ulin dozën e stresit:
1) Një gotë qumësht.

– Qumështi përmban një substancë të quajtur triptofanin, i cili kur tretet, kthehet në hormonin e mirëqenies dhe qetësisë, serotonin. Ndër të tjera, qumështi për ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-06-10

Të hash sa më shumë fruta dhe perime, mund t’ju ndihmojë për të ndaluar pirjen e duhanit dhe për të shmangur dëshirën ndaj saj, sugjeron një studim i fundit, i kryer nga Universiteti i Bufalos në SHBA.Ky është në fakt edhe studimi i parë që vlerëson marrëdhëniet mes konsumimit të frutave dhe perimeve, me zakonin e pirjes së duhanit.Dr. Gary A. Giovino dhe kolegët tij analizuan mijëra duhanpirës, duke i testuar në lidhje me konsumimin e shumë frutave dhe per ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-06-08

Një spital në veri të Teksasit është i pari në rajon që po provon një procedurë e cila mund të ofrojë lehtësim afat-gjatë të personave me astmë. Procedura e quajtur Thermoplasty Bronkiale tashmë është miratuar nga administrata e ushqimeve dhe barnave (FDA).Procedura kryehet nëpërmjet një tubi të hollë elastik i cili shkon deri në burimin e astmës, në tubat bronkialë. Atje mjekët godasin astmën – jo me ilaç – por duke kryer një shpërthim të kontrolluar nga energji frekuenca ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-31

« 1 2 3 4 5 6 ... 15 16 »