Kryesore » Entries archive
Misri përmban shumë pak yndyrë, ndërsa është i pasur me niseshte, albumina dhe sheqer. Përmban vitamina B dhe C, thartirë folike, fosfor, kalium dhe magnez. Me pjekje ose zierje, misri bëhet akoma më i shëndetshëm, sepse lirohen molekulat të cilat e mbrojnë organizmin nga ndikimet e dobëta të radikalëve të lirë. Kokrrat e misrit janë të pasura me fijeza të cilat e ulin nivelin e kolesterinës në gjak. Misri mbron nga kanceri, nga sëmundjet e zemrës, nga. katarakti dhe ng ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-07

Pneumonia është një infeksion i mushkërive. Pjesa dërrmuese shkaktohet nga infeksione bakteriale apo infeksioni pneumatik i shkaktuar nga bakteri Streptocoçus. Gjithnjë dhe më tipike për këtë grup janë bërë sëmundje dhe vdekjet nga pneumonia, gripi dhe bllokimi kronik i mushkërive. Një ndër faktorët kryesorë të shfaqjes së sëmundjes është edhe niveli i lartë i ndotjes, ku jeton personi. Ky nivel lidhet ngushtë jo vetëm me ajrin brenda shtëpisë së tij, ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-07

Hithra (Urtica) është një nga bimet më të njohura në fushën mjekësore. Në përbërie të saj gjenden disa komponentë si: klorofilë, lëndë vazoaktive, serotonin, histamin, acetilkolin, LTB4, LTC4, rutin, isokuercitrina, kanferol, izoramnetin, vajra esencial, Vitaminë C dhe vitamina të tjera, proteina, fibra, kripra të Ca dhe K, acid silicik dhe formik. Gjithashtu hithra është nje burim i rëndësishëm i Beta Karotenit, vitamines A, C, E, Hekurit, Kalciumit, Fosfate ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-07

Astma bronkiale është një tip i rëndë i çrregullimit të qelizave, të cilat shkaktojnë bllokim në rrugët e frymëmarrjes. Gjithashtu, rrugët e frymëmarrjes mund të bllokohen nga mukusi i tepërt duke krijuar inflamacion, kjo shkakton një frymëmarrje me vështirësi. Shpesh-herë kjo shikohet si një reaksion alergjik i cili shkaktohet nga faktor të jashtëm dhe të brëndshëm.Astma bronkiale shkaktohet nga inflamacioni në rrugët frymore, i cili krijon bllokimin e transportimit të ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-07

Yndyra e kafshëve, karotat dhe veza kurojnë më mirë se ilaçet personat që kanë pësuar një infarkt, pasi ndihmojnë në rigjenerimin e elementëve kardio-vaskularë. Kështu thotë një studim i laboratorit të Shkencave Mjekësore në Piza, që nxjerr në pah përfitimet nga disa ushqime të caktuara për ata që kanë pësuar një infarkt dhe që mund të evitojnë, ose të kufizojnë, konsumimin e ilaçeve. Projekti, ende në fazë zhvillimi, është ilustruar në ditën e parë të një ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-06

Personat që kanë pësuar një infarkt duhet të konsumojnë më shumë yndyra kafshësh, karrota dhe veza pasi këto produkte ndihmojnë në rigjenerimin e elementëve kardio-vaskularë.Sipas një studimi të laboratorit të Shkencave Mjekësore në Piza, elementë jo shumë plastikë, si zemra dhe truri, kanë aftësi autogjeneruese të ulët qelizash staminale. Megjithatë, si çdo organizëm, edhe qelizat staminale kanë një "kod personal” që mund të interpretohet dhe më pas të përkthehet ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-06

Femrat shpesh i akuzojnë meshkujt që e teprojnë me reaksionet e tyre kur kanë grip. Por hulumtimi i ri ka treguar që femrat janë ato që janë më të prira për të pranuar që ndjehen të pafuqishme për shkak të ftohjes, se sa meshkujt.Hulumtimi i Shkollës londineze për higjienë dhe medicinë tropikale ka treguar që femrat, të cilat edhe janë më të ekspozuara ndaj gripit, në 16 për qind të rasteve e pranojnë që janë të sëmura dhe që ndjehen dobët. Femrat janë më të ndjeshme nda ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-06

Fruti i mollës për shkak të materieve të pazëvendësueshme që përmban, ndikon pozitivisht në mjekimin e shumë sëmundjeve. Çaji që përgatitet nga lulet e mollës pihet kundër ftohjeve të ndryshme, lehtëson etjen, forcon nervat, mushkëritë dhe zemrën. Ky Çaj është mjet i mrekullueshëm për rregullimin e tretjes. Pirja e rregullt e lëngut të mollës nuk lejon formimin e gurëve në veshka dhe ndikon mirë te njerëzit, që kanë vuajtur nga verdhëza. Çaji i përfituar nga ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-05

Reumatizma është një sëmundje që harrohet në verë për shkak se dhimbjet e saj zgjohen në periudha me lagështirë apo në stinën e ftohtë të dimrit. Dhimbjet e kyçeve, apo siç njihen ndryshe dhimbjet reumatizmale, në periudhën e dimrit dhe sidomos në lagështirë, janë të shprehura dhe mjaft të bezdisshme. Populli u thotë "dhimbje që të hanë”, apo "dhimbje që të brejnë kockat ngadalë”. Sëmundjet reumatizmale janë prezente thuajse te çdo qytetar, ndonëse ato nxjerrin ko ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-05

Peshku i vajosur, p.sh salmoni, është shumë efikas për të parandaluar iktusin, ndërsa suplementet shtesë si Omega 3 nuk kanë asnjë efekt. Sipas një studimi të fundit, të publikuar në "British Medical Journal”, është konsumimi i peshkut të ashtuquajtur "jeshil” si salmoni, sardelet etj., të cilat përmbajnë sasi më të madhe të acideve yndyrore, ai që parandalon rrezikun e iktusit dhe jo marrja në mënyrë suplementare e acideve yndyrore si Omega 3.
Për t ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-04

Ekzistojnë disa rregulla të pashkruara që duhet t’i respektojmë çdo ditë për të parandaluar sëmundjet e stinës. Ja cilat janë udhëzimet që duhet të ndiqni. Me këtë klimë të ftohtë, me lagështirë, erë dhe ndryshime të temperaturës është e lehtë të sëmuresh. Gripi, kolla, dhimbjet e fytit janë kryefjala e stinës së dimrit. Por ja disa këshilla të thjeshta për t’u mbrojtur nga virozat dhe për të forcuar sistemin tuaj imunitar.

1) Qëndroni në aj ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-04

Në botë harxhohen me miliarda dollarë në produkte për humbje në peshë. Por, ekziston edhe një mënyrë më e mirë dhe më e lirë për humbjen e kileve të padëshiruara. Një studim i ri tregon se disa produkte ushqimore, që gjenden në çdo dyqan, mund të na ndihmojnë në këtë drejtim.

Vezët

Në vend të bukës dhe produkteve nga brumi, në mëngjes është më mirë të hani vezë. Ky ushqim përmban shumë proteina d ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-02

Vuajnë më shumë se gjashtë persona në dhjetë. Djegie stomaku, tretje e keqe e ushqimit, diarre dhe çrregullime të tjera intestinale. Cilat ilaçe mund të përdoren pa recetë dhe në çfarë mënyrë?

Guidë për mjekimin e duhur

Vuajnë më shumë se gjashtë persona në dhjetë. Djegie stomaku, tretje e keqe e ushqimit, diarre dhe çrregullime të tjera intestinale. Cilat ilaçe mund të përdoren pa recetë dhe në çfarë mënyrë?
... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-02

Sëmundjet e lëkurës si ekzema, dermatiti, psoriasis e kështu me radhë zakonisht në verë zbehen. Në përgjithësi jemi të prirur të mendojmë se merita e këtij përmirësimi është e diellit dhe e rrezeve të tijë të mira. Ekspozimi i lëkurës së sëmurë drejtëpërdrejtë në dritë, në fakt është jashtëzakonisht i dobishëm. Por jo vetëm dielli ka një efekt pozitiv mbi lëkuren, njerzit që janë mësuar të bëjnë pushime verore pranë detit, padyshim e kanë vënë re se efekti i u ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-11-30

Shega – fryti shërues i pasur me antioksidantë, gjithmonë është vlerësuar si simbol i shëndetit, plleshmërisë dhe jetës së amshueshme. Jashtëzakonisht të popullarizuara janë lëngu, farat dhe vaji i saj. Shumë studime kanë vërtetuar që bëhet fjalë për një nga frutat më shëruese në botë për shkak të ndikimit të dobishëm në sistemin kardiovaskular, nervor dhe eshtëror, shkruajnë mediet.Është treguar që edhe doza ditore e ekstraktit të shegës nga i cili më ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-11-20

« 1 2 3 4 ... 15 16 »