Kryesore » Entries archive
Ndjenja e paarsyeshme e panikut është karakteristike tek personat me këtë çrregullim, ku shumica e personave të tjerë nuk do të ndiente frikë. Sulmet përcillen me simptoma jo të këndshme fizike, siç është ndjenja se së shpejti do të pësojë infarkt. Po ashtu është e pranishme frika se do të "çmendet” apo që frika nga paniku do të sjellë vdekjen humbjen e tërësishme të kontrollit mbi veten. Këto frika për pasojë mund të ketë që personat të fillojnë të ndiejnë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-30

Temperatura e ujit mund të ndikojë në mënyrën se si duken flokët tuaj. Kur bëhet fjalë për larjen e flokëve, disa persona e pëlqejnë ujin më të nxehtë, ndërsa disa më të ftohtë, në fakt, temperatura ideale është diku ndërmjet këtyre ekstremeve, dhe është më mirë që të lani flokët tuaj me ujë të ngrohtë.

Pse ujë të ngrohtë? Nëse uji është i ftohtë, nuk do të eliminojë yndyrën e tepërt, ndërsa në qoftë se uji është i nxehtë, lëkura e kokës do të fillojë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-28

Lista e barnave të rimbursueshme nuk është miratuar ende ndonëse duhej miratuar që në fillim të vitit dhe kjo ka revoltuar pharmacist të cilët kërkojnë miratimin sa më parë të kësaj liste. Farmacitë, aktualisht po tregtojnë barnat me listën e vjetër në një kohë kur çmimet e tyre kanë ndryshuar me vendosjen e TVSH mbi barnat që nisi të aplikohet nga data 1 shkurt e këtij viti.
Presidenti i Urdhrit të Farmacistëve, Arjan Jaupllari theksoi ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-27

Disa studime të mëparshme kanë treguar edhe se përbërësit e mollës ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak dhe kontrollojnë oreksin.Njerëzit të cilët konsumojnë nga një ose dy molla në ditë janë shumë më pak të rrezikuar nga zhvillimi i faktorëve të rrezikut që lidhen me sëmundjet e zemrës.
Shkencëtarët nga Universiteti Shtetëror i Floridës kanë njoftuar se konsumimi i rregullt i mollëve lidhet me zvogëlimin e përqendrimit të kolesterolit në gjak dhe ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-27

Personat e sëmurë nga astma si Benton mund të kalojnë një jetë duke luftuar simptomat tipike të sëmundjes - si kollitje dhe gulçim.Jewell Benton vuan nga astma. Ndonjëherë sëmundja është aq e rëndë, sa ajo mbetet pa frymë edhe pasi ka hedhur vetëm disa hapa.
"Ndjej se nuk mbushem dot me frymë. Vetëm pas disa hapave më duhet të ndalem për të marrë frymë", thotë ajo.
Personat e sëmurë nga astma si Benton mund të kalojnë një jetë duke luftuar simptomat tipike ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-27

Më shumë se një e treta e femrave e mban teshtimën për arsye edukate. Teshtima konsiderohet si jo elegante, veçanërisht kur je në shoqëri. Por, gabim nga këndvështrimi mjekësor.
Në këtë mënyrë krijohet presion në sinuse, i cili i shtyn agjentët e sëmundjes në sinuse apo madje në drejtim të veshit të mesëm. Aty mund të krijohet një inflamacion. Vetëm kush teshtin me një ‘apshu’ të fortë, shporr mikrobet nga hunda. Megjithatë, duhet që personi i sëmurë të bëjë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-25

Janë të panumërta faktet shkencore rreth ndikimit të qumështit në organizëm. Studimi më i ri ka treguar se qumështi është ushqimi më i mirë për njerëzit e ekspozuar lodhjes psikologjike, si dhe e shton përqendrimin. Po ashtu një gotë qumësht para se të shkoni në gjumë jua përmirëson cilësinë e gjumit në mënyrë të shëndetshme dhe krejt natyrale.
Për ndikimin pozitiv të qumështit kujdesen aminoacidet L- dhe vitamina "B6”, që së bashku kanë ndikim pozitiv për gjumë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-24

Pacientët e shtruar në shërbimin e Onkologjisë në Qendrën Spitalore Universitare "Nënë Tereza" po vuajnë krizën e mungesës së citostatikëve. Aktualisht vetëm dy lloje citostatikësh gjenden në spital ndërsa pjesën më të amdhe pacienttë I blejnë ose janë të detyruar të mos trajtohen sepse citostatikët janë shumë të shtrenjtë. Këtë e pohojnë vet pacientët por edhe personeli shëndetësor. 
Por kriza nuk mbaron këtu sepse mungesat do të jenë p ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-23

Ajo që i dallon antibiotikët nga barnat e tjera është fakti se ato janë barnat e vetme të cilat, kur i jepen pacientit, kanë efekt në tërë bashkësinë, sepse mikroflorën e tonë vazhdimisht e këmbejmë me të tjerët.
Disa antibiotikë (tetraciklina, fluorokinolona, disa peniciline) nuk bën të merren bashkë me qumështin, me prodhimet e qumështit, me preparatet apo barnat që përmbajnë hekur, kalcium, magnez dhe alumin (alumini dhe magnezi janë përbërës të d ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-22

E nisin duhanin mes shokësh dhe kjo që të duken më të mëdhenj e të pjekur, por ndonjëherë edhe si shenjë revolte ndaj të tjerëve më të medhenj se ata si mësues, prindër. "E nisëm duhanin mes shokësh, ndërsa tani vazhdoj ta pij rregullisht", thotë Gledi, një djalë 18 vjeçar nga Tirana. Në shoqërinë e tij pothuajse të gjithë pijnë duhan, na tregon ai. E teksa e pyes nëse është i vetëdijshëm për dëmet nga duhani, Gledi përgjigjet se ka dëgjuar shumë për to, por "ka ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-21

Konsumimi i lëngut të rrushit të zi pakëson humbjen e kujtesës madje ndihmon në përforcimin e saj, është konkluzioni më i fundit i shkencëtarëve lidhur me kujtesën
Shkencëtarët e degës së Psikiatrisë së Universitetit Cincinnati bënë një studim mbi 12 persona që vuanin nga humbja e kujtesës. Si rezultat ato të cilët kishin konsumuar lëngun e rrushit për 12 javë pasqyruan një performancë të mire në testet e ndryshme të kujtesës.Ekspertët formuan dy grupe të ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-20

Nëse ju mendoni se mund të kryeni detyra me rëndësi me gjumë minimal, e keni shumë gabim. Pjesë të trurit tuaj mund të bien në gjumë të lehtë edhe nëse jeni tërësisht zgjuar, thuhet në një studim të bazuar tek minjtë.
Shkencëtarët vëzhguan veprimtarinë elektrike në trurin e minjve të cilët i kishin detyruar të rrinin zgjuar më shumë se zakonisht. Zonat në tru që merren me zgjidhjen e problemeve ranë në një lloj "gjumi lokal”- një gjendje e mundshme tek njerëzit ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-20

Mëlçia mund të përshkruhet si organ i ngarkuar për detoksifikimin e trupit. Mëlçia është organi i dytë më i madh në trup dhe kryen detyra të ndryshme, prandaj është e rëndësishme që ta ruajmë. Disa nga funksionet e mëlçisë përfshijnë rregullimin e yndyrave, balancimin e hormoneve dhe ndihmesën e tretjes.
Një nga metodat më të rëndësishme për pastrimin e mëlçisë përfshin konsumimin e mjaftueshëm të ujit, por mirë është që dietës suaj t’i shton ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-19

Operacioni bajpas në stomak, mund të jetë mënyra më e mirë për të luftuar diabetin e tipit 2. Qendra për kontrollin e sëmundjeve parashikon se ky operacion mund të përdoret për trajtimin e diabetit të tipit 2.

Mjekët kanë zbuluar se operacioni bajpas në stomak mund ta shërojë thuajse menjëherë pacientin me diabet të tipit 2.

Dr. Phil Schauer i klinikës së Klevelandit, thotë se pacienti mund ta ndërpresë marrjen e insulinës brenda pak orëve ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-18

Të ecësh shpejt, pothuajse të vraposh, për gjysmë ore 4-5 herë në javë, ul me 25% rrezikun për ripërsëritjen e infarkteve.
Në vend të ilaçeve, programet e rehabilitimit që këshillohen nga mjekët specialistë mund të parashikojnë pikërisht këtë aktivitet.
Ushtrimi fizik pakëson rrezikun për infarkte të reja pasi ul frekuencën kardiake duke shtuar në të njëjtën kohë forcën e zemrës.
Gjithashtu, vrapimi pakëson yndyrnat në gjak, ka efekte pozitive tek të ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-05-17

« 1 2 ... 13 14 15 16 »