Kryesore » 2012 » Maj » 21 » Kripa shkakton vdekje
11:46 PM
Kripa shkakton vdekje
Mjekët në kongresin e nutricionistëve në Rio de Janeiro kanë thënë që rregullimi i sasisë në kripës në ushqim mund të parandalojë disa miliona vdekje të parakohshme nëpër tërë botën. Kripa në ushqim shkakton tensionin e lartë të gjakut, ndërsa ai është shkaku kryesor i shumicës së vdekjeve në tërë botën."Kripa dhe duhani përafërsisht janë të barabarta si shkaktarë të vdekjeve në botë”, pohon profesori i mjekësisë kardiovaskulare nga Londra, Graham MacGregor. Kripa është përbërës i rëndësishëm për ruajtjen e shëndetit, por ne kemi nevojë për rreth 350 miligramë në ditë. Amerikanët, për shembull gjatë ditës konsumojnë rreth 3500 miligramë kripë.

Shumica e kripës që e konsumojmë fshihet në ushqimin e përpunuar, ose tashmë të përgatitur. Për shembull, një qese çips përmban rreth 250 miligramë kripë, ndërsa në një konservë me perime ka rreth 1000 miligramë. Ushqimi i shpejtë mund të përmbajë madje deri 2000 miligramë kripë.

Nëse çdokush do të reduktonte konsumimin e kripës në ditë për 2000 miligramë, mund të parandalojmë 1,25 milionë vdekje nga sulmi në tru dhe tre milionë vdekje nga sëmundjet kardiovaskulare çdo vit, vetëm në Britani të Madhe.

Nëse çdo amerikan do të reduktonte konsumin për 1200 miligramë në ditë, SHBA-ja do të kursente rreth 24 miliardë dollarë për shëndetësinë.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus