Shëndetsi

Kosumimi i frutit të pjeshkës është i domosdoshëm për shëndetin. Pjeshka ka vlera të jashtëzakonshme për një sërë sëmundjesh.
E cilësuar si simboli i jetëgjatësisë në Kinë, pjeshka është e pasur me antioksidantë që mbrojnë qelizat e trupit nga dëmtim ... Lexo më shumë »

Postuar nga: ksdardania | Data: 2014-02-02

Sheqeri nuk siguron ndonjë vlerë ushqyese dhe ushqimet me sheqer dhe pije shpesh janë ushqimet me më shumë kalori si: frutat, perimet dhe drithërat. Rekomandohet kufizimi i sheqerit deri në 100 kalori në ditë për gratë dhe 150 kalori në ditë për burrat.

... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2014-01-27

Stresi, dietat, diabeti, pesha janë ndër faktorët kryesore, qe shkaktojnë infarktin dhe parainfarktin
Por si mund te përballemi me këtë sëmundje dhe cilat janë këshillat me te domosdoshme qe duhet te ndiqen nga pacientet e prekur. Parainfarkti dhe infarkti janë, si të thuash, dy stade te se njëjtës sëmundje. Te dyja këto shkaktohen nga bllokimi i arteries qe furnizon pjesën e muskulit, e cila preket nga infarkti dhe parainfarkti. Kjo e fundit është "vuajtje” e muskul ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2013-02-14

Ka gjithnjë e më shumë raste të shfaqjes së gurëve të veshkave, ndërsa shkencëtarët suedezë pohojnë që fajtore është vitamina C. Është treguar që meshkujt të cilët marrin vitaminë C në tableta të paktën një herë në ditë kanë rrezik më të lartë nga shfaqja e gurëve të veshkave."Tashmë një kohë të gjatë dyshohet që sasitë e larta të vitaminës C mund të rrisin rrezikun nga gurët e veshkave”, ka thënë udhëheqësja e hulumtimit dr. Laura Thomas nga Karo ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2013-02-14

Uthulla e molles ne perberjen e saj posedon 19 deri 22 minerale te rendesishme per rritje, riperterije dhe kujdes ndaj organizmit: kalium, natrium, magnez, kalcium, fosfor, squfur, hekur. Krahas tyre posedon edhe vitaminat, E, A, B1, 82, 86, betakarotine, bioflavonoide dhe pektine.Konsumimi i uthulles para vakteve ndikon ne luftimin e diabetit, pastaj nxit tretje me te mire te ushqimit, kontrollon oreksin si dhe ndikon ne humbjen ne peshe. Hulumtimet tregojne se uthull ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-28

Një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Uiskonsin kanë arritur në përfundimin se marrja e aspirinës për 10 vite mund të dyfishojë rrezikun e humbjes së shikimit. Sipas studimit kjo vjen si pasojë pasi aspirina mund të nxisë AMD-në, një çrregullim të syrit që çon në verbëri.Një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Uiskonsin kanë arritur në përfundimin se marrja e aspirinës për 10 vite mund të dyfishojë rrezikun e humbjes së shikimit. Sipas studimit kjo vjen si pasoj ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-20

Te gratë ndryshimet që vijnë me menarkën, shtatzëninë, laktacionin dhe menopauzën, shpesh shoqërohen me ndryshime në frekuencën dhe ashpërsinë e dhimbjes së kokës. Përdorimi i estrogjenëve ose në formë të kontraceptivëve oralë, ose si terapi zëvendësuese, ka gjithashtu ndikimin e tij. Gjatë secilës nga fazat e mësipërme të ciklit jetësor të femrave, dhimbjet e kokës dhe veçanërisht migrena janë shqetësim i vazhdueshëm që ndikon në vetë pacienten, në punën që ajo kryen, ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-20

1 2 3 ... 15 16 »