Kryesore » Entries archive
Kanceri në zorrë të trashë është një nga format më të shpeshta të kancerit te endet e zhvilluara, që, sipas mjekëve, mund të thuhet se kemi të bëjmë me një epidemi të llojit të vet të kësaj sëmundjeje. Kjo sëmundje shfaqet si pasojë e mënyrës së jetës që nënkupton qëndrimin ulur për një kohë të gjatë, mënyrën jo të shëndetshme të ushqimit, mungesën e konsumimit të pemëve dhe perimeve, ujit dhe stresi. Se kanceri në zorrë të trashë është sëmundje e botës së zhvillu ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-11-14

Shkencë e jetës së gjatë: Qeshja, përtypja e kafshatës dyzet herë dhe frymëmarrja e thellë janë shprehi të njerëzve të lumtur që jetojnë më gjatë se mesatarja, ndërsa ecja redukton rrezikun nga karcinomat.

Nëse ju bëhen shprehi hapat e vegjël, mund ta zgjatni jetën edhe për dhjetë vjet.

Valsi është "ndihmës” ideal gjatë shërimit pas sulmit të zemrës dhe kthimin e funksioneve të zemrës në normalitet, pohojnë shkencëtarët. Të testuarit të cil ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-10-17

Atyre qe vuajne nga semundje ne stomak zakonisht u sugjerohet nje diete me pak kalori, me te cilen shmangin dhe zvogelojne dhimbjet.
Ne fazen akute dieta eshte e lehte, kryesisht perbehet nga karbohidratet.Po ashtu, duhet pasur kujdes menyra e pergatitjes se ushqimit – eshte e nevojshme te hiqni te gjitha yndyrat e mundshme nga mishi.Po ashtu, nuk duhet qe ushqimet te jete teper te nxehta, por as teper te ftohta. Duhet te konsumoni me shpesh. Pas nje vakti te ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-10-17

Nje person mbi tre,me shume se 65 vjec, pijne ilace gjumi ne menyre te rregullt. Nje shifer e tepruar nga autoritet e shendetesise, qe ka hapur nje fushate informacioni.Per fushaten e re te informacionit, autoritet e shendetesise kane dhene nje paralajmerim : : Te ndaloni Ilacet e gjumit nese eshte e mundur!”. Moshat me shume 65 vjec, per te cilet pirja e ilaceve te gjumit eshte gati "banale” , si dhe perdorimi I ketyre medikamenteve. Ato do duhet ti pergjigjen nje nevo ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-09-26

Nektarinat e rinojnë lëkurën, ndërsa, përveç kësaj, janë të shkëlqyeshme në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe karcinomës.Nga të gjitha llojet e ndryshme të pemëve, të cilat na ofrohen çdo ditë në tregje verës, nektarinat zakonisht dallohen të renditura ashtu bukur dhe shkëlqyeshëm në grumbuj të mëdhenj. Përveç që janë të bukura dhe të shijshme, janë të pasura edhe me vitamina, veçanërisht me A dhe C dhe betakaroten. Ajo që është më e m ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-08-25

Vala e të nxehtit duket se po i lë larg gjumit mijëra njerëz, të cilët vetëm djersijnë edhe ndërsa ai i afrohet dhe ua përkul qepallat. Po si ta fitojmë këtë betejë ndaj pagjumësisë që na e shkaktojnë temperaturat e larta? Ja 7 mënyra:

1- Përgatiteni gjumin

Nëse ju keni një kondicioner, mos harroni ta mbyllni atë. Ju duket sikur ju freskon, por nëse e mbani më shumë se ç’duhet, ua largon gjumin. Praktikojeni thjesht duke e freskuar dhomën ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-08-25

Pasojat e perzierjes se alkoolit me pijet energjike shfaqen me simptoma te helmimit qe e shkaktojne aritmine ne zemer, pastaj pagjumesine si dhe plogeshtine.Njerzit qe i perziejne pijet energjike me alkool gjashte here me shume kane dridhje te zemres, ne krahasim me ata persona qe konsumojne pije te tjera alkoolike. Kete e ka vertetuar studimi i universitetit ne Australi, ne te cilin kishin marre pjese me shume se 400 njerez.Pos kesaj, ata te kater here me shume kane prob ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-08-25

Pijet e gazuara të cilat shiten në treg duhen të kenë paralajmërimet, të cilat janë të shtypura në kutitë e cigareve, thonë shkencëtarët. Që pijet e gazuara joalkoolike nuk janë shumë të shëndetshme, dihet qysh shumë moti, por lobimi i prodhuesve është mjaft i madh dhe ende nuk kanë probleme me shitjen. Por, sipas mendimit të biologut Hans- Peter Kubis, pijet e tilla në etiketa duhen ta kenë paralajmërimin, ashtu si cigaret. 
Në 25 vjetët e ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-08-10

Shkencëtarët pranë Universitetit McGill në Montreal, ku është realizuar studimi, rekomandojnë që të mos teprohet me kafe dhe të mos pritet shumë efekt nga ajo, por një efekt i lehtë parandalues.Një hulumtim i realizuar së fundmi ka konfirmuar se njerëzit të cilët konsumojnë kafe janë më pak të rrezikuar që të sëmuren nga sëmundja Parkinson.Autorët e studimit thonë se dy filxhanë kafe në ditë, dukshëm mund të zvogëlojnë simptomat që lidhen me këtë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-08-07

hkencëtarët janë duke grumbulluar fakte që tregojnë se periudha të shkurtra agjërimi, nëse mbahen nën një kontroll mjekësor, mund të sjellin përfitime për shëndetin tonë. Një prej tyre është edhe ndihma që mund t’i japim peronave mbi peshë, për t’u çliruar nga kilogramët e tepërt.Por zakonisht, në legjendën urbane, agjërimi ka një konotacion jo pozitiv, shihet si diçka e pakëndshme, që nuk sjell përfitime afatgjata.Megjithatë, bëhet fjalë për një legjendë, sepse shkencë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-08-06

E dime te gjithe qe perpara se te ekspozohemi ne diell duhet te mbrohemi prej tij, mos pini duhan per te evituar aksidentet kardio vaskulare , mos konsumoni shume sheqer per te evituar mbipeshen... por harrojme qe syte tane kane nevoje gjithashtu te mbrohen.
Duhani: armiku i pare
Tek cigarja ndodhen tre substanca vecanerisht irrituese, qe favorizojne shfaqjen e tre semundjeve okulare: katarakti, DMLA etj. eshte kote, pra qe te vazhdoni te pini ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-08-06

Te gjithe njerezit jane te rrezikuar per trsquou prekur nga infeksionet e rrugeve urinare. Keshtu me te rrezikuar jane ata paciente qe kane anomali te lindura te veshkes si polistoza renale qe kane gur ne aparatin urinar anomali te kanaleve urinare megauretar ureter shume te perdredhur. Por dhe njerez me rezistence te ulet sidomos ata qe perdorin citostatike kortizonike paciente me infeksione gjinekologjike diabetiket numri te cileve vjen ne rritje. Ne te n ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-08-06

Ne mes 40 llojeve te ndryshme te frutave dhe perimeve, boronicat (Vaccinium myrtillus) paraqesin burimin me te pasur te antioksidanteve.Per kete me se shumti merite kane antocianinet, te cilet i japin ngjyren e saj karakteristike ketij fryti malor.Shume hulumtime kane treguar qe lengu i boronicave eshte ilac i perkryer kunder anemise, qe boronica ngadaleson procesin e plakjes, permireson funksionimin e shikimit dhe qarkullimit te gjakut, ndalon fazat fillestare te zhv ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-08-06

Admiruesit e djathit kane shume pak mundesi te vuajne nga diabeti i tipit 2, sipas nje studimi britanik.
Ju doni te gjeni nje arsye perse duhet te hani djathe? Shkencetaret e Universitetit te Oksfordit kane dale ne rezultatin se ato qe hanin djathe i ulej rreziku te kishin diabetin e tipit 2 me raportin e 12% kundrejt atyre qe nuk e konsumonin ate. Diabeti i tipit 2 eshte nje semundje e karakterizuar nga nje nivel i larte glukoze ne gjak.Ato paraqesin 90% te rasteve m ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-08-03

Për t’u freskuar më ditët verore, shumica vendosin që t`i kalojnë pushimet verore në bregdet. Por rrezitja përveç që është e dobishëm sjell edhe shqetësime për lëkurën. Prandaj, përveç kremrave për rrezitje, specialistët dermatolog preferojnë edhe konsumimin e çajit jeshil. Ky çaj, që e mbron lëkurën nga rrezet e dëmshme të diellit është shumë i rëndësishëm gjatë muajve te verës edhe për organizmin.Studimet klinike të kohëve të fundit kanë provuar se konsumimi i ça ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-07-25

« 1 2 3 4 5 ... 15 16 »