Kryesore » 2012 » Maj » 22 » Sheqeri, helm per linjat e trupit
2:51 PM
Sheqeri, helm per linjat e trupit
Sheqernat bejne shume keq, krijojne varesi dhe kercenojne linjat. Ndonjehere kur flasim per diete, thuhet qe duhet te pakesoni kriperat, por nuk duhet te jete burimi i vetem i shqetesimit.Sheqeri sipas nje studimi te Universitetit te Princeton , ne New Jersey, jane kudo dhe trupi yne zhvillon nje lloj varesie, shume te rrezikshme, qe na con qe te konsumojme sa me shume. Kjo eshte verifikuar ne nje eksperiment me kavie.

Sheqeri i rrezikshem si kripa
Ekspertet , gjate nje kerkimi, i kane injektuar uje dhe sheqer disa kavieve, pas nje nate pa ngrene. Rezultati? Pas 3 javesh, kafshet ishin te padurueshme dhe kane treguar nje sjellje njesoj si toksiket. Ne nje test te dyte, kaviet pasi jane ushqyer me sheqer vune re se minjt e konsumonin shume.

Sipas eksperteve te konsumosh shume sheqer ndikon ne tru, sikurse abuzoni me yndyrnat , duke i shkaktuar shqetesime te renda shendetit, por dhe linjave. Keshtu ato kane analizuar produktet junk food, ky produkt gjendet i fshehur ne lengjet dhe ne snack, por dhe tek ushqimet e konfecionuara , sikur dhe ne kalimin e thjeshte te salces se domateve.

Duke konsumuar shume , sigurisht qe rritet rreziku i zhvillimit te diabetit, por dhe te obezitetit, per te cilin po flasim shume sepse po perhapet.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus