Kryesore » 2012 » Qershor » 23 » Mjalti triumfon mbi bakteret
1:42 PM
Mjalti triumfon mbi bakteret
Mjalti ka aftësi kuruese dhe dezinfektuese për plagë dhe gërvishtje të lëkurës. Sipas një studimi, mjalti triumfon mbi 7 lloje të ndryshme bakteresh, dhe ndihmon kundër gripit, kundër diarresë dhe qetësimit të stomakutEksperimentet e bëra në mjaltë kanë treguar se vtia e tij embytjes së baktereve (efekti bakteriocid) është dy herë më e madhe nëse mjalti zbutet me ujë. Është vërtetuar se 1 kg mjaltë ka 3150 kalori, kurse gjatë ditës njeriut i nevojiten mesatarisht 2800-3000 kalori. Ngrënia e rregullt e mjaltit ndihmon në përforcimin e të mbajturit mend, mjalti largon dhembjet në sy, duke e fërkuar me gisht të pastër syrin, nëse mjalti pihet i tretur në ujë të ftohtë ndihmon kundër kapsllëkut, nëse mjalti tretet në qumësht të ngrohtë zhduken skrajat e zorrëve, mjalti ndërpret dhimbjet e stomakut dhe për anemikët, mjalti është bombë gjaku.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus