Kryesore » 2012 » Qershor » 10 » Pini këto 5 pije dhe stresi ju largohet si me magji
6:35 PM
Pini këto 5 pije dhe stresi ju largohet si me magji
Ka shumë mjete për të luftuar stresin. Ka edhe ilaçe, por ato gjithmonë duhet të konsiderohen "mjeti i fundit", vetëm për rastet e rënda, dhe gjithmonë duhet të rekomandohen nga një specialist. Por janë edhe disa pije të caktuara në fakt, që na e ulin dozën e stresit:
1) Një gotë qumësht.

– Qumështi përmban një substancë të quajtur triptofanin, i cili kur tretet, kthehet në hormonin e mirëqenies dhe qetësisë, serotonin. Ndër të tjera, qumështi përmban edhe magnez, kalcium apo kaliumit, të gjitha substanca të dobishme, sepse ato mund të ulin presionin e gjakut, një situatë tipike kjo, për shkak të stresit.

2) Çokollatë e ngrohtë.

- Ajo stimulon lirimin e dopaminës në tru dhe opioidsit, që nxisin ndjenjën e kënaqësisë. Dhe pastaj, një pije e nxehtë rrit temperaturën e trupit, një situatë kjo, e cila në mënyrë të pavetëdijshme, shton rehatinë dhe stimulon sistemin nervor që promovon relaksim.
3) Çaji i zi.

- I përdorur në vend të kafesë, katër herë në ditë për gjashtë javë, ai zhduk hormonin e stresit. Këtë e ka treguar një studim i kryer nga Universiteti College i Londrës (Britani e Madhe).
4) Çaji Jeshil.

- Eshtë një përzierje e theaninës, një substancë që rrit prodhimin e valëve alfa të trurit (nga të cilat shkaktohet relaksimi) dhe ul në të njëjtën kohë, emëtimin e valëve beta (që shoqërojnë tensionet emocionale) .
5) Ujë i ftohtë.

- Menjëherë pas pirjes së ujit të freskët, ndiheni më mirë e kjo, pasi uji stimulon qarkullimin, ajri i jep trupit një rritje të energjisë dhe rrit prodhimin e endorfinës. Zgjidhje ideale për të hequr qafe stresin.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus