Kryesore » 2012 » Korrik » 2 » Noti, ilac i mire kunder astmes
2:03 PM
Noti, ilac i mire kunder astmes
Koha e thate dhe e ngrohte me se shumti prek personat qe vuajne nga astma, e sidomos femijet, prandaj sipas eksperteve duhet forcuar sistemi imun.Ne menyre qe femijet te jene sa me te forte, duhet qe sa me shume kohe te kalojne ne ambient te hapur, te shetisin, te vrapojne dhe te merren me sport, sepse aktiviteti fizik u forcon mushkerite.
Qendrimi ne ajer te paster, sidomos u shkon per shtat vogelusheve qe vuajne nga astma, te cilet i pengon pluhuri neper shtepi. Duhet t'u behet me dije se per ta me se miri eshte te merren me atletike, veterpolo, hendboll, por ne vendin e pare te listes qe aktivizon mushekerite eshte noti.Uji i detit, dielli dhe noti pozitivisht ndikojne ne forcimin e imunitetit. Mjeket sugjerojne qe femijet te zgjohen sa me heret, te qendrojne prane detit si dhe gjate dites te merren me not, por te kene kujdes te mos i ekspozohen shume rrezeve te diellit dhe te mos marrin vendime vete pa keshillen e mjekut.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus