Kryesore » 2012 » Qershor » 16 » Mos-larja e dhembeve rrit rrezikun e kancerit
1:43 PM
Mos-larja e dhembeve rrit rrezikun e kancerit
Larja jo pershtatshme e dhembeve eshte lidhur me vdekjet e parakohshme nga kanceri pasi bakteri rrit rrezikun deri ne 80 per qind.Mos larja e dhembeve sic duhet ka mundesi te rrit rrezikun e vdekjes se parakohshme nga kanceri, kane deklaruar ne grup hulumtuesish.Ata kane gjetur nje lidhje mes nivelit te larte te plages dentare, ose baktereve, dhe vdekjeve nga kanceri per 13 vite me heret se sa zakonisht pritet.Ata te cilet kane me se shumti baktere ne siperfaqet e dhembeve dhe mishrave te dhembeve kane nje rrezik te rritur prej 80 per qind te qe vdesin para kohe.Hulumtuesit thone se infektimi dhe pezmatimi luajne rol te madh ne njerin prej pese formave te kancerit, dhe eshte element kyc ne semundjen e mishit te dhembeve te shkaktuar nga plaget dentare.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 0.0/0

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus