Kryesore » 2012 » Gusht » 7 » Me kafe kundër sëmundjes së Parkinsonit
12:46 PM
Me kafe kundër sëmundjes së Parkinsonit
Shkencëtarët pranë Universitetit McGill në Montreal, ku është realizuar studimi, rekomandojnë që të mos teprohet me kafe dhe të mos pritet shumë efekt nga ajo, por një efekt i lehtë parandalues.Një hulumtim i realizuar së fundmi ka konfirmuar se njerëzit të cilët konsumojnë kafe janë më pak të rrezikuar që të sëmuren nga sëmundja Parkinson.Autorët e studimit thonë se dy filxhanë kafe në ditë, dukshëm mund të zvogëlojnë simptomat që lidhen me këtë sëmundje.Shkencëtarët pranë Universitetit McGill në Montreal, ku është realizuar studimi, rekomandojnë që të mos teprohet me kafe dhe të mos pritet shumë efekt nga ajo, por një efekt i lehtë parandalues.Studimet e mëparshme kanë treguar, po ashtu, se kafeina ka efekt edhe në parandalimin e sëmundjes Alzheimer.Sëmundja e Parkinsonit është shpjeguar për herë të parë në fillim të viteve 1800 nga mjeku anglez James Parkinson që e quajti "paralize e lëvizshme” , dhe sot është një ndër sëmundjet neurologjike me te përhapura.Sipas te dhënave numri shkon deri ne afërsisht 1 milion individë te prekur, dhe çdo vit diagnostikohen ofro 50.000 raste te reja dhe pritet qe ne vitet e ardhshme ky numër te rritet.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus