Kryesore » 2012 » Gusht » 6 » Kater armiqte e fshehur te syve
4:35 PM
Kater armiqte e fshehur te syve
E dime te gjithe qe perpara se te ekspozohemi ne diell duhet te mbrohemi prej tij, mos pini duhan per te evituar aksidentet kardio vaskulare , mos konsumoni shume sheqer per te evituar mbipeshen... por harrojme qe syte tane kane nevoje gjithashtu te mbrohen.
Duhani: armiku i pare
Tek cigarja ndodhen tre substanca vecanerisht irrituese, qe favorizojne shfaqjen e tre semundjeve okulare: katarakti, DMLA etj. eshte kote, pra qe te vazhdoni te pini duhanin: per tu kujdesur per shendetin e syve, ka ardhur koha te ndaloni duhanin.

Sheqeri : nje armik i fshehur
Mjeku juaj ju ka shpjeguar tashme qe diabeti mund te shkaktoje probleme shume serioze okulare, por i injoroni shpesh , pa qene diabetik. Duke pasur pak me shume sheqer ne gjak, me kalimin e kohes ai mund te ju shkakoj demtime ne qelizat okulare. Prandaj mesoni te konsumoni sa me pak sheqer.

Stresi : armiku i qete
Po, syte e juaj mund te vuajne gjithashtu nga stresi. Nese ju punoni shume gjate dites pa bere pushimin e rregullt, ju pra i kerkoni syve tuaj shume informacione te teperta qe mund te cojne drejt nje lodhje te rende. Pra syte nuk arrijne komoditetin e duhur, dhe kjo shkakton marrje mendsh , dhimbje koke dhe ndonjehere eshte fillimi i nje miopie. Prandaj mundohuni te qetesoni syte.

Dielli nje armik shume shpesh i neglizhuar
Nese mendojme te mbrojme syte e femijeve tane pertej syzeve te diellit, harrojme shume shpesh qe retina jone eshte e dobet kunder rrezeve ultraviolet. Gjithashtu dhe gjate dimri duhet te keni kujdes ndaj rrezeve te diellit; nje rreze dielli me shume ne sy mund te rrezikoj zhvillimin e kataraktit.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 0.0/0

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus