Kryesore » 2012 » Gusht » 3 » Konsumimi i djathit parandalon diabetin
11:12 AM
Konsumimi i djathit parandalon diabetin
Admiruesit e djathit kane shume pak mundesi te vuajne nga diabeti i tipit 2, sipas nje studimi britanik.
Ju doni te gjeni nje arsye perse duhet te hani djathe? Shkencetaret e Universitetit te Oksfordit kane dale ne rezultatin se ato qe hanin djathe i ulej rreziku te kishin diabetin e tipit 2 me raportin e 12% kundrejt atyre qe nuk e konsumonin ate. Diabeti i tipit 2 eshte nje semundje e karakterizuar nga nje nivel i larte glukoze ne gjak.Ato paraqesin 90% te rasteve me kete lloj diabeti. Studimi eshte bazuar ne analizen e 8 shteteve europiane. Studiuesit kane krahasuar regjimin e 12 403 pjesemarresve te anketuar me diabet me ato te zgjedhur rastesisht.

Ato qe hane shume djathe kane konsumuar me shume se 56 gram ne dite, ndersa te tjeret me pak se 11 gram ne dite.

Rezultatet ndryshojne nga shteti ne shtet. Francezet jane njohur si admiruesit me te medhenj te djathit dhe kane me pak rrezik te behen diabetik se se anglezet qe e konsumojne shume.

Cili eshte djathi me i privilegjuar dhe sa eshte sasia ideale e perditshme? Ky studimi nuk i pergjigjet ne menyre precize. Persa i perket çeshtjes per te cilen adhuruesit e djathit do te jene me mire te armatosur kunder diabetit , studiuesit ja bejne akoma kete pyetje vetes se tyre.

Atehere qe rreziku i diabetit te tipit 2 rritet tek personat qe jane ne mbipeshe, shkencoret rrine me te kujdesshme dhe rekomandon konsumimin e djathit me kujdes, gjithmone me nje regjim te ekuilibruar. Me e mira do te jete te preferoni djath pa yndyre qe mos ju shkaktoj probleme kardiake.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus