Kryesore » 2012 » Shtator » 26 » A duhet te ndalojme te marrim ilacet e gjumit?
10:47 AM
A duhet te ndalojme te marrim ilacet e gjumit?
Nje person mbi tre,me shume se 65 vjec, pijne ilace gjumi ne menyre te rregullt. Nje shifer e tepruar nga autoritet e shendetesise, qe ka hapur nje fushate informacioni.Per fushaten e re te informacionit, autoritet e shendetesise kane dhene nje paralajmerim : : Te ndaloni Ilacet e gjumit nese eshte e mundur!”. Moshat me shume 65 vjec, per te cilet pirja e ilaceve te gjumit eshte gati "banale” , si dhe perdorimi I ketyre medikamenteve. Ato do duhet ti pergjigjen nje nevoje te domosdoshme.Kjo fushate kujton gjithashtu, qe te keni nete te shkurtra dhe zgjidhim te shpeshte naten, eshte mjaft normale pas moshes 65 vjec. Modifikimet e rregullit psikologjik, si menopauza, ndikon ne gjume. Me gjithate, kjo lloj ndjenje e mos te fjeturit mire, shtyn shume persona te konsultohen tek mjeku dhe te marrin nje ilac gjumi. Per fat te keq pershkrimi I nje ilaci gjumi nuk eshte shume I mire per disa paciente, sepse pothuajse 1 deri ne 2 mund te vuajne nga pagjumesia e vertet.


Hipnozat, nuk jane automatike
Perpara disa bimeve kronike gjumi, mjeket duhet te kerkojne shenjat e lidhur dhe te orientojne pacientet e tyre drejt nje specialisti nese ka: dhimbje, ankth, depresion ose probleme me te urinuarin, c’rregullimi I gjumit mund te shpjegoj cilesine e keqe te tij” insistojne autoritetet sanitare qe kane elaboruar disa nevoja praktike. Ato duhe te ndihmojne mjeket qe te propozojne strategjI per te ndaluar ilacin e gjumit.


Ilaci I gjumit eshte pergjegjes per Alzheimerin?
Kjo eshte ajo qe sugjeron tashme nje studim I publikuar ne nje reviste shkencore. Ky studim I drejtuar nga nje farmakolog dhe nje epidemiologjist I Universitetit te Bordeaux, ka treguar qe nje pjese e mediakmenteve te gjumit mund te shkaktojne Alzheimerin.
Por kjo nuk do te thote qe ilacet e gjumit jane te parendesishme. Nese ju keni probleme me gjumin, perse mos te gjeni nje zgjidhje tjeter?
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus