Kryesore » 2011 » Maj » 5 » Depresioni është i mirë!
5:34 PM
Depresioni është i mirë!
Askush nuk dëshiron të sëmuret nga depresioni, por ajo sëmundje është një lloj frenuesi që na ndihmon në ristudimin e prioriteteve dhe qëllimeve tona, thonë ekspertët.

Në kohën e tashme depresioni është bërë sëmundje e cila po përhapet sikur epidemitë globale, për ç’gjë shkaktari kryesor është stili urban i jetesës, recesioni dhe dobësimi i vlerave familjare.

Mirëpo, ana pozitive e kësaj sëmundjeje është përvoja e cila mund ta nxjerrë në pah njeriun dhe ta bëjë më kreativ dhe më rezistues ndaj fatkeqësive jetësore, theksojnë psikologët e Universitetit Cardiff.

Disa psikologë konsiderojnë që depresioni është bërë mekanizëm evolues i mbijetesës, i cili po i përshtatet krizës jetësore, traumave dhe pakënaqësive.

Askush nuk dëshiron të sëmuret nga depresioni, por ajo sëmundje është një lloj frenuesi që na ndihmon në ristudimin e prioriteteve dhe qëllimeve tona, andaj rezultati i tij mund të jetë shumë i dobishëm, thonë ekspertët
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 0.0/0

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus