Kryesore » 2011 » Maj » 17 » Kripa e tepërt më e rrezikshme se duhani
1:36 PM
Kripa e tepërt më e rrezikshme se duhani
Italianët e konsumojnë ushqimin me tepër kripë, kjo për faktin se 9 në 10 persona çdo ditë në ushqimin e tyre, krahas sasisë së kripës së hedhur në fillim vijojnë ti shtojnë më tepër nga normalja.

Këtë fakt e vërtetojnë të dhënat e publikuara nga zyra e konsumatorit në Itali, në pjesën për konsumin e kripës dhe efektet e saj.

Sipas kësaj shoqate thuhet se me një lugë kripë me pak në ditë, mund të evitohen 67 mijë raste infarkti në vit, dhe 40 mijë raste hipertensioni, të cilat kripa i stimulon së tepërmi.

Sakaq sasia e tepërt e kripës e përdorur në ushqim do të provokonte raste më të shumta infarkti se ato që shkaktohen nga pirja e duhanit/Noa/
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 0.0/0

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus