Kryesore » 2011 » Maj » 17 » Flokët e thatë, lehtë të thyeshme
1:36 AM
Flokët e thatë, lehtë të thyeshme
Thyerja e qimeve më së shpeshti është pasojë e trajtimit agresiv siç janë ngjyrosja, rrafshimi apo bërja gërshetë e tyre.
Në këtë mes është edhe sindroma e Cushinit, çrregullimi i punës së gjëndrave mbiveshkore që shkakton prodhim të shtuar të hormonit kortizol.
Kjo gjendje më shpesh është trashëguese apo pasojë e lëndimit të gjëndrave paratiroide gjatë ndonjë ndërmarrjeje kirurgjikale të kokës apo të qafës.
Niveli tepër i ulët i hormonit paratiroid në gjak shkakton ndryshimin e nivelit të kalciumit dhe të fosforit, gjë që çon në thyerje të flokëve të thatë
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 2.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus