Kryesore » 2011 » Maj » 11 » 9 gjërat që duhet të dini mbi stresin
9:30 AM
9 gjërat që duhet të dini mbi stresin
Stresi është armiku që duhet të luftoni? Përpara se të merrni çdo masë, uluni të reflektoni për të njohur më mirë stresin tuaj. Ja cilat janë 9 gjërat që duhet të njihni për stresin:

1. Ekzistojnë dy tipe stresi; stresi i mirë dhe stresi i keq. Stresi i mirë është stresi që provojmë para ndonjë ngjarje të rëndësishme i cili na stimulon që të përpiqemi për një performancë më të mirë. Stresi i keq është dalja jashtë kontrollit e emocioneve i cili na bën të kemi një performancë të ulët.

2. Stresi manifestohet vetëm në formë psikologjike dhe fizike. Simptomat e dukshme të stresit janë psh. ankthi, irritimi, humbje e përqendrimit, apo edhe simptoma fizike si djersitja, skuqja etj.

3. Përballimi i stresit është i ndryshëm në persona të ndryshëm. Ka persona që e përballojnë atë duke bërë një shëtitje, ka të tjerë që hanë thonjtë apo që mbajnë në dorë topa sfungjeri me të cilët mund të luajnë.

4. Stresi mund të kontrollohet. Situatat stresante mund të kontrollohen në mënyra të ndryshme si psh. duke bindur apo qetësuar veten.

5. Ushqyerja e mirë luan një rol të madh në përballimin e stresit. Ushqimet që janë të pasura me magnez apo ushqimet e freskëta ndikojnë në një gjendje më të mirë psikologjike.

6. Vitaminat ndihmojnë në përballimin e stresit. Magneziumi, vitamina B6 dhe Omega 3 ndihmojnë në një përballim më të mirë të stresit.

7. Pilulat antistres nuk ndihmojnë gjithmonë. Përdorimi i pilulave antistres nuk japin gjithmonë rezultatet e duhura. Mjekimet natyrale si çajrat e ndryshëm janë më të vlefshëm.

8. Rutina shkakton stres. Aktiviteti i përditshëm i përsëritur, është një faktor shumë i rëndësishëm që shkakton stres. Prishja e rutinës së përditshme ul nivelin e stresit.

9. Stresi kronik është mjaft i dëmshëm për trupin. Ky tip stresi duhet luftuar pasi është shkaktar i këputjeve nervore.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus