Kryesore » Entries archive
Mund të jeni të sëmurë dhe të mos e dini fare, por nëse vëreni një erë të çuditshme nga goja, atëherë me organizmin tuaj diçka nuk është në rregull. Trupi prodhon aroma vërtet të përbëra, ndërsa disa prej tyre janë tepër intensive për hundën e njeriut.Kur sëmundja sulmon dhe ndryshon metabolizmin qelizor, në frymënxjerrje, urinë dhe djersë arrijnë shumë substanca kimike, të cilat shpërndahen shumë lehtë.Laboratorët eksperimentalë anekënd botës tentojnë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-07-02

Tingëllon e pabesueshme që birra dhe shëndeti mund të shkojnë bashkë. 
Se birra dhe shëndeti janë aq të lidhura pak kush e di. Të gjithë ata që pinë birrë mund të gëzohen, por jo edhe të dehen. Tashmë kemi thënë – pozitivisht ndikon në shëndet vetëm nëse konsumohet në sasi të matura.Birra ka pak kalori. Vlera e saj kalorike është e barabartë me atë që ka qumështi.Është e pasur me vitamina, minerale, por edhe me antioksidante. Kënaqja me një gotë birrë zvog ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-30

Përmbyset raporti i moshës së të prekurve me sëmundje të zemrës. Nëse një vit më parë të prekurit nga sëmunjdet kardiake ishin të moshës 45- 60 vjec, kardiologët, referuar konsultave dhe shtrimeve thonë se kjo moshë është ulur në 40 vjeç. Sipas bluzave të bardha edhe vdekshmëria nga sëmundjet e zemrës është në nivel shqetësuese. Kardiologu Valer Manushi thotë se ulja e moshës së të prekuve nga sëmunjdet e zemrës lidhet përjetimit në rritje të stresit, konusmimit më të ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-29

Jogurti, arrat, bademi dhe pemët ndihmojnë të humbni në peshë, ndërsa ata që konsumojnë çips çdo katër vjet shtojnë nga një kile më shumë sesa ata që konsumojnë "ëmbëlsira".Artikujt e yndyrshëm me kalori shkaktojnë mbipeshën, edhe pse midis tyre ekzistojnë dallime, theksojnë ekspertët nga universiteti i Harvardit. Ata kishin analizuar shprehitë në të ushqyer të 120.000 njerëzve, nga mosha 33 deri në moshën 60 vjeçe.
Të anketuarit, pas 20 vjetësh mesatarisht i ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-28

Shkencëtarët britanikë njoftuan mbrëmë se kanë zbuluar mënyrën që një lloj ilaçi për kancerin e gjirit, që mediat e atjeshme e quajnë "ilaç çudibërës”, mund të jetë efikas edhe në luftën kundër llojeve të tjera të kancerit, njoftojnë agjencitë e lajmeve. Bëhet fjalë për ilaçet e njohura si inhibitor PARP, që ndikojnë në mekanizmin me të cilin qelizat e tumorit shërhohen nga dëmtimi. Sipas pohimeve të shkencëtarëve nga Newkastl, ky zbulim do të mund ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-27

Hulumtimet tregojnë se nëse kjo tendencë e tanishme klimaterike do të vazhdojë, ata që vuajnë nga alergjia, në vitet në vijim do të përjetojnë sezone alergjike edhe më të gjata dhe më intensive, me koncentrim të madh të polenit në ajër.Numri i personave të cilët vuajnë nga alergjia është çdo vit e më i madh, ndërsa hulumtimet e reja pjesërisht fajësojnë ndryshimet klimaterike për këtë.Temperaturat gjithnjë e më të larta dhe niveli i rritur i dyoks ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-27

Kishte qenë gjithnjë shumë i përkushtuar ndaj punës dhe familjes, derisa një ditë, pak ditë pasi mbushi 58 vjeç, Mario ndryshoi papritur karakter, duke u shndërruar në një vartës ndaj lojërave të fatit. Tërhiqte shuma të mëdha parash nga llogaria bankare, më pas filloi të vidhte fshehurazi portofolat e familjarëve, u kërkonte të afërmve dhe miqve para borxh, duke u treguar gënjeshtra. Bashkëshortja, e cila nuk po e vërente ndryshimin, mbeti e shokuar kur pa se edhe ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-27

Ky nuk është një mendim që do t’ju bëjë të flini mirë sonte: një e treta e peshës së jastëkut mund të përmbajë mikroorganizma të ndryshëm, lëkurë të vdekur, mole dhe jashtëqitjet e tyre.Jastëkët dhe ajri i "zënë” në dhomën e gjumit janë ideale për përhapjen e baktereve të padëshirueshme MRSA, gripit, fruthit të deleve, dhe madje edhe leprozës (gërbulës), kanë bërë të ditur shkencëtarët.Përderisa disa baktere mund të gjenden vetëm në spitale apo raj ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-27

Problemet e estetikës kanë qenë në fokus të diskutimit në Kongresin e parë të Estetikës Dentare.
Petrit Vasili, Ministër i Shëndetësisë vuri në dukje se shkenca në saj të teknologjive më të reja, ofron shërbime me një kualitet më të lartë për qytetarët. 
Problemet e estetikës jo në pak raste kushtëzojnë jo vetëm shëndetin e njeriut por edhe aspektin psikologjik te tij
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-25

Lakra dhe lulelakra ndihmojnë në uljen e rrezikut për t’u prekur nga kanceri në mushkëri. Një studim i publikuar në revistën "Lancet” ka treguar se ngrënia e shpeshtë e këtyre perimeve, mund të ulë ndjeshëm rrezikun për t’u prekur nga kjo sëmundje.
Sipas "International Agency for Cancer Research”, në Lion të Francës, mjafton që këto perime të konsumohen të paktën një herë në javë për të përfituar prej vetive mbrojtëse të tyre. Sipas studiuesve, pë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-22

Dëgjimi i muzikës me zë të lartë dëmton dëgjimin më shumë sesa shpuesi pneumatik, tregojnë studimet britanike. (Shpuesi pneumatik prodhon zhurmë prej rreth 110 decibelë).
Së paku një nga dhjetë njerëz që rregullisht dëgjojnë MP3, u pëlqen që ta shtojnë zërin deri në fund, duke mos menduar se forca e tillë shkakton dëmtim më të madh sesa puna në ndërtimtari.
Po ashtu, një nga gjashtë pjesëmarrësit në studim ka thënë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-17

Migrena shoqërohet me simptoma si marrje mendsh si dhe ndjeshmëri e fortë ndaj dritës. Deri më tani nuk diheshin shkaqet specifike të kësaj sëmundjeje, kurse zbulimet do të botohen në revistën britanike "Nature Genetics”.Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar 3 gjene që lidhen me migrenën,e cila shkakton dhembje të madhe në kokë.
Një nga gjenet e identifikuara shpjegon përse gratë janë më të prekura nga migrena.
Ekipi shkencor i Fakultet ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-14

Një grup shkencëtarësh në universitetin e Harvardit kanë kryer zbulimin e ri.Kafeja është bërë një pije thuajse e zakonëshme. Rreth 60 përqind e amerikanëve e pijnë atë çdo ditë. Tani, rezultatet e një studimi thonë se pirja e kafesë, qoftë edhe një filxhan në ditë, mund të sjellë përfitime të mëdha për shëndetin. Kafeja, thonë shkencëtarët, vepron në organizëm si pengesë ndaj kancerit, tek burrat dhe gratë.
Amerikanët pijnë mesatarisht 3 gota me kafe në d ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-14

Shkencëtarët britanikë pohuan sot se lëngu i shegës mund t’ju ndihmojë që ta përballoni me sukses stresin në punë.
Ata thonë se ky lëng rregullon frekuencën e zemrës dhe ju bën entuziast gjatë punës.
Në këtë studim janë vëzhguar një grup vullnetarësh, të cilët çdo ditë kanë konsumuar rreth gjysmë litri të këtij lëngu përgjatë dy javësh.
Në fund të periudhës së vëzhgimit, të gjithë ata ishin të entuziazmuar, kishin më shumë frymëzim, ishin më krenarë dhe ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-13

A jeni pyetur ndonjëherë pse disa ilaçe kanë emra aq të çuditshëm? Apo ndoshta keni hyrë në barnatore dhe derisa keni pritur në rendin e gjatë keni tentuar të numëroni sa ilaçe kanë germat X dhe Z në emërtimet e tyre?
Pikërisht këtë gjë e ka bërë Rob Stepney, gazetari mjekësor dhe shkencor britanik, por nuk ka analizuar përmbajtjen e rafteve, por ka studiuar dhe krahasuar emrat e 1436 ilaçeve të cilat në 18 vitet e fundit listohen në British National F ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2011-06-13

« 1 2 ... 11 12 13 14 15 16 »