Kryesore » Entries archive

Kosumimi i frutit të pjeshkës është i domosdoshëm për shëndetin. Pjeshka ka vlera të jashtëzakonshme për një sërë sëmundjesh.
E cilësuar si simboli i jetëgjatësisë në Kinë, pjeshka është e pasur me antioksidantë që mbrojnë qelizat e trupit nga dëmtim ... Lexo më shumë »

Postuar nga: ksdardania | Data: 2014-02-02

Sheqeri nuk siguron ndonjë vlerë ushqyese dhe ushqimet me sheqer dhe pije shpesh janë ushqimet me më shumë kalori si: frutat, perimet dhe drithërat. Rekomandohet kufizimi i sheqerit deri në 100 kalori në ditë për gratë dhe 150 kalori në ditë për burrat.

... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2014-01-27

Stresi, dietat, diabeti, pesha janë ndër faktorët kryesore, qe shkaktojnë infarktin dhe parainfarktin
Por si mund te përballemi me këtë sëmundje dhe cilat janë këshillat me te domosdoshme qe duhet te ndiqen nga pacientet e prekur. Parainfarkti dhe infarkti janë, si të thuash, dy stade te se njëjtës sëmundje. Te dyja këto shkaktohen nga bllokimi i arteries qe furnizon pjesën e muskulit, e cila preket nga infarkti dhe parainfarkti. Kjo e fundit është "vuajtje” e muskul ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2013-02-14

Ka gjithnjë e më shumë raste të shfaqjes së gurëve të veshkave, ndërsa shkencëtarët suedezë pohojnë që fajtore është vitamina C. Është treguar që meshkujt të cilët marrin vitaminë C në tableta të paktën një herë në ditë kanë rrezik më të lartë nga shfaqja e gurëve të veshkave."Tashmë një kohë të gjatë dyshohet që sasitë e larta të vitaminës C mund të rrisin rrezikun nga gurët e veshkave”, ka thënë udhëheqësja e hulumtimit dr. Laura Thomas nga Karo ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2013-02-14

Uthulla e molles ne perberjen e saj posedon 19 deri 22 minerale te rendesishme per rritje, riperterije dhe kujdes ndaj organizmit: kalium, natrium, magnez, kalcium, fosfor, squfur, hekur. Krahas tyre posedon edhe vitaminat, E, A, B1, 82, 86, betakarotine, bioflavonoide dhe pektine.Konsumimi i uthulles para vakteve ndikon ne luftimin e diabetit, pastaj nxit tretje me te mire te ushqimit, kontrollon oreksin si dhe ndikon ne humbjen ne peshe. Hulumtimet tregojne se uthull ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-28

Një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Uiskonsin kanë arritur në përfundimin se marrja e aspirinës për 10 vite mund të dyfishojë rrezikun e humbjes së shikimit. Sipas studimit kjo vjen si pasojë pasi aspirina mund të nxisë AMD-në, një çrregullim të syrit që çon në verbëri.Një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Uiskonsin kanë arritur në përfundimin se marrja e aspirinës për 10 vite mund të dyfishojë rrezikun e humbjes së shikimit. Sipas studimit kjo vjen si pasoj ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-20

Te gratë ndryshimet që vijnë me menarkën, shtatzëninë, laktacionin dhe menopauzën, shpesh shoqërohen me ndryshime në frekuencën dhe ashpërsinë e dhimbjes së kokës. Përdorimi i estrogjenëve ose në formë të kontraceptivëve oralë, ose si terapi zëvendësuese, ka gjithashtu ndikimin e tij. Gjatë secilës nga fazat e mësipërme të ciklit jetësor të femrave, dhimbjet e kokës dhe veçanërisht migrena janë shqetësim i vazhdueshëm që ndikon në vetë pacienten, në punën që ajo kryen, ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-20

Lëngu i rrushit shmang arteriosklerozën dhe indirekt shpëton zemrën nga një sërë sëmundjesh me rrezik për jetën. Lëngu i rrushit përmban shumë flavoniodë, e cila mbron substancat antioksiduese që prodhon organizmi duke u krijuar atyre kushte për një veprim më jetëgjatë. Po ashtu, ai ndikon në rritjen e acidit nitrik, substancë kjo shumë e dobishme për enët e gjakut dhe qarkullimin e tij. Në një eksperiment të kryer, duke pirë mbi 500 ml lëng rrushi për dy javë rresht, ë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-20

Të reja shkencore: Italianët, projekt për mjekimin e sëmundjes në fazën embrionale
Diabeti mund të parandalohet pa u shfaqur klinikisht
Një eksperiment i mjekëve italian parashikon që sëmundja e diabeti mund të parandalohet. Të paktën një nga dy llojet e diabetit mund të vihet nën kontroll ende pa u shfaqur. Në spitalin "Shën Rafael”, në Milano, pritet të bëhet një eksperiment për të cilin flet në gazetën italiane "Corriere della Sera”, ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-15

Festat po afrohen me "ngarkesen" e tyre te darkave mes miqve, dhe ushqimeve te shijshme.Kush eshte i babzitur per embelsira ka nje arsye me shume te permbahen nga ekzagjerimi me embelsirat. Sheqeri i tepert jo vetem qe na ben te luftojme me ekuilibrin, por i sjell lekures tone nje plakje te parakoheshme dhe na dhuron nje pamje me rreth dy vite me shume.
 Kete fakt e sjell nje studim hollandez realizuar nga universiteti Leiden. Kerkuesit arriten ne keto ko ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-15

Keni probleme me spondiliatrozen, shpesh-herë zgjoheni në mëngjes keni dhimbje të tmershme në qafë e cila nuk ju lejon të lëvizni kokën lirshëm?Keni probleme me spondiliatrozen, shpesh-herë zgjoheni në mëngjes keni dhimbje të tmershme në qafë e cila nuk ju lejon të lëvizni kokën lirshëm? Nuk dini se si t’a trajtoni atë vetëm nëse shkoni tek doktori specialist? Por, para se të shkoni tek doktori ju mund të mbroni veten tuaj nga kjo sëmundje duke u kujdesur për veten, në k ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-14

Rezultatet e hulumtimit, i cili është publikuar në revistën Journal of Studies on Alcohol and Drugs tregojnë që mamurlleku mund të jetë dukshëm më intensiv nëse gjatë kohës së konsumimit të alkoolit pini edhe duhan.Shkencëtarët amerikanë kanë kryer hulumtimin në të cilin kanë marrë pjesë 113 studentë. Studentët pas çdo dalje kanë plotësuar anketën se sa kanë pirë alkool, duhan dhe sa është intensiv mamurllëku.Rezultatet kanë treguar që mamu ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-13

Nje dhimbje ka gjithmone nje kuptim dhe nuk duhet te merret asnjehere me lehtesi. Ja lista e dhimbjeve qe duhet te ju shqetesoj dhe t'ju shtyj te konsultoni mjekun.

Dhimbje ne gjoks 
Femrat kane gjithashtu nje zemer te dobet dhe semundjet kardiovaskulare jane shkaku i vdekjes tek to. Nje dhimbje e vazhdueshme, nje frymarrje e shkurter dhe ne pergjithesi te gjitha dhimbjet e reja lart trupit qe do te ju shtyjne te konsultoni mjekun. ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-13

Shkencëtarët zviceranë në hulumtimin e fundit kanë zbuluar që çaji i zi mund të parandalojë krijimin e diabetit të tipit 2.Diabeti i tipit 2 është duke u bërë gjithnjë e më i shpeshtë, ndërsa ekspertët paralajmërojnë që nëse shprehitë e njerëzve nuk ndryshojnë, numri i personave që vuajnë nga diabeti deri në vitin 2030 do të jetë madje 900 milionë, dhe atë nëpër gjithë botën.Shkencëtarët kanë vëzhguar shprehitë e njerëzve nëpër vende të ndryshme. Kanë përcaktuar që në ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-11

Kafja dhe çaji janë pijet e ngrohta më të popullarizuara. Dhe derisa secila nga këto pije ka përparësitë e veta, shkencëtarët theksojnë që çaji i gjelbër është më efikas dhe zgjedhja më e mirë dimrit, ndërsa sjellin edhe 3 arsye pse çaji i gjelbër është mirë të pihet në dimër.

Dobësimi
Tek një numër i madh i njerëzve gjatë dimrit vjen deri tek mbledhja e kilogramëve të tepërt. Ditët e ftohta nënkuptojnë edhe konsumim të ushqimit kalori ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-07

1 2 3 ... 15 16 »