Kryesore » 2011 » Maj » 17 » Vrapi-ilaç kundër infarktit
8:06 PM
Vrapi-ilaç kundër infarktit
Të ecësh shpejt, pothuajse të vraposh, për gjysmë ore 4-5 herë në javë, ul me 25% rrezikun për ripërsëritjen e infarkteve.
Në vend të ilaçeve, programet e rehabilitimit që këshillohen nga mjekët specialistë mund të parashikojnë pikërisht këtë aktivitet.
Ushtrimi fizik pakëson rrezikun për infarkte të reja pasi ul frekuencën kardiake duke shtuar në të njëjtën kohë forcën e zemrës.
Gjithashtu, vrapimi pakëson yndyrnat në gjak, ka efekte pozitive tek të sëmurët me presion të lartë arterial dhe është një antidepresiv shumë i mirë.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus