Kryesore » 2012 » Dhjetor » 20 » Aspirina mund të sjellë humbjen e shikimit
2:29 PM
Aspirina mund të sjellë humbjen e shikimit
Një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Uiskonsin kanë arritur në përfundimin se marrja e aspirinës për 10 vite mund të dyfishojë rrezikun e humbjes së shikimit. Sipas studimit kjo vjen si pasojë pasi aspirina mund të nxisë AMD-në, një çrregullim të syrit që çon në verbëri.Një grup shkencëtarësh nga Universiteti i Uiskonsin kanë arritur në përfundimin se marrja e aspirinës për 10 vite mund të dyfishojë rrezikun e humbjes së shikimit. Sipas studimit kjo vjen si pasojë pasi aspirina mund të nxisë AMD-në, një çrregullim të syrit që çon në verbëri. Studiuesit kanë vëzhguar mijë vullnetarë në një periudhë 20-vjeçare, të cilët kishin përdorur aspirinë të paktën 2 herë në javë.Aspirina konsiderohet si një ilaç që ndihmon në qarkullimin e gjakut, ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, gjithashtu një studim i mëparshëm ka dalë në përfundim se aspirina ul me 37% edhe rrezikun e kancerit.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus