Kryesore » 2012 » Dhjetor » 14 » Spondiliatroza
1:16 PM
Spondiliatroza
Keni probleme me spondiliatrozen, shpesh-herë zgjoheni në mëngjes keni dhimbje të tmershme në qafë e cila nuk ju lejon të lëvizni kokën lirshëm?Keni probleme me spondiliatrozen, shpesh-herë zgjoheni në mëngjes keni dhimbje të tmershme në qafë e cila nuk ju lejon të lëvizni kokën lirshëm? Nuk dini se si t’a trajtoni atë vetëm nëse shkoni tek doktori specialist? Por, para se të shkoni tek doktori ju mund të mbroni veten tuaj nga kjo sëmundje duke u kujdesur për veten, në këtë mënyrë do keni mundësi t’a parandaloni këtë sëmundje.
 Si të evitojmë dhimbjet. Çdo mëngjes duhet të bëni të pakten 15 minuta ushtrime për muskujt e qafës. Duhet të bëni në darke dush me temperature mesatare.
 Duhet të evitoni stresin dhe dëgjimin e televizorit me zë të lartë.Pirja e çajrave të ndryshem, veçanerisht me mente, bën mirë për sëmundjen. Ecja, shetitjet pasditëve ju ndihmojnë për një gjumë më të mirë. Zgjedhja e dyshekut, e jastekut duhet të jetë e kujdesshme, në mënyrë që ato të pershtaten me masen e qafës.
Kurimi i sëmundjes ka për baze kortizonin. Për të hequr dhimbjen nuk duhet të pini asnjëherë paracetamol dhe aspirina.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus