Kryesore » 2012 » Dhjetor » 13 » 5 dhimbje qe nuk duhet te neglizhoni
1:18 PM
5 dhimbje qe nuk duhet te neglizhoni
Nje dhimbje ka gjithmone nje kuptim dhe nuk duhet te merret asnjehere me lehtesi. Ja lista e dhimbjeve qe duhet te ju shqetesoj dhe t'ju shtyj te konsultoni mjekun.

Dhimbje ne gjoks 
Femrat kane gjithashtu nje zemer te dobet dhe semundjet kardiovaskulare jane shkaku i vdekjes tek to. Nje dhimbje e vazhdueshme, nje frymarrje e shkurter dhe ne pergjithesi te gjitha dhimbjet e reja lart trupit qe do te ju shtyjne te konsultoni mjekun.
 "Nese pacientet e degjojne gjuhen e zemres se tyre, ato nuk do te kishin shqetesimeve dhe vuajtje te kota" thote Dr Arthur Haumont, kardiolog.
Dhimbjet e dhembeve
Nese ju ndjeni dhimbje, kjo do te thote qe ka dicka qe nuk tek dhembet tuaj, ndoshta nervi i dhembe eshte ngacmuar.
Konsultoni mjekun sa me shpejt te jete e mundur sepse ne te kundert bakteriet qe ndodhen ne gojen tuaj do te sulmojne nervin .. kjo do te sjelli me shume dhimbje.

Dhimbje e vogel ne nje pjese te barkut
Nese juve ju duket sikur pershkoheni nga nje dhimbje ne anen e djathte te , pa dyshim do te mendoni menjehere per apendisitin. Megjithate tek femrat kjo dhimbje eshte shpesh shenje e nje kisti ne miter. Kjo nuk ka ndonje rrezik por eshte e nevojshme te konsultoni mjekun .

Dhimbje kurrizi
Nuk ka asgje me banale sesa te vuani nga dhimbjet e kurrizit, sidomos kur beni nje sforcim te pazakonte (si ngritje peshash te renda). Normalisht nje anti inflamotore dhe pak pushim do te bej qe te kaloni kete dhimbje ne pak dite. Por nese kjo dhimbje vazhdon , atehere duhet te shkoni tek mjeku.

Kembe qe te dhembin dhe i ndjeni te fryra
Nje nga kembet tuaja eshte e fryre dhe e skuqur... Eshte e kote ta masazhoni,thjesht do theksoni sa me shumme dhimbjen. Konsultoni mjekun tuaj sa me shpejt ndoshta vuani nga nje tromboze e venave.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 0.0/0

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus