Kryesore » 2012 » Gusht » 06
hkencëtarët janë duke grumbulluar fakte që tregojnë se periudha të shkurtra agjërimi, nëse mbahen nën një kontroll mjekësor, mund të sjellin përfitime për shëndetin tonë. Një prej tyre është edhe ndihma që mund t’i japim peronave mbi peshë, për t’u çliruar nga kilogramët e tepërt.Por zakonisht, në legjendën urbane, agjërimi ka një konotacion jo pozitiv, shihet si diçka e pakëndshme, që nuk sjell përfitime afatgjata.Megjithatë, bëhet fjalë për një legjendë, sepse shkencë ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-08-06

E dime te gjithe qe perpara se te ekspozohemi ne diell duhet te mbrohemi prej tij, mos pini duhan per te evituar aksidentet kardio vaskulare , mos konsumoni shume sheqer per te evituar mbipeshen... por harrojme qe syte tane kane nevoje gjithashtu te mbrohen.
Duhani: armiku i pare
Tek cigarja ndodhen tre substanca vecanerisht irrituese, qe favorizojne shfaqjen e tre semundjeve okulare: katarakti, DMLA etj. eshte kote, pra qe te vazhdoni te pini ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-08-06

Te gjithe njerezit jane te rrezikuar per trsquou prekur nga infeksionet e rrugeve urinare. Keshtu me te rrezikuar jane ata paciente qe kane anomali te lindura te veshkes si polistoza renale qe kane gur ne aparatin urinar anomali te kanaleve urinare megauretar ureter shume te perdredhur. Por dhe njerez me rezistence te ulet sidomos ata qe perdorin citostatike kortizonike paciente me infeksione gjinekologjike diabetiket numri te cileve vjen ne rritje. Ne te n ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-08-06

Ne mes 40 llojeve te ndryshme te frutave dhe perimeve, boronicat (Vaccinium myrtillus) paraqesin burimin me te pasur te antioksidanteve.Per kete me se shumti merite kane antocianinet, te cilet i japin ngjyren e saj karakteristike ketij fryti malor.Shume hulumtime kane treguar qe lengu i boronicave eshte ilac i perkryer kunder anemise, qe boronica ngadaleson procesin e plakjes, permireson funksionimin e shikimit dhe qarkullimit te gjakut, ndalon fazat fillestare te zhv ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-08-06