Kryesore » 2012 » Maj » 03
Per te shmangur semundjet qe mund te lindin nga tymi i duhanit, po iu rendisim ushqimet qe iu ndihmojne te mbroheni.Antioksiduesit, të cilët mbrojnë qelizat nga radikalet e lira, janë shumë të rëndësishëm për shëndetin tuaj. Radikale të lira konsiderohen ajri i ndotur, tymi i duhanit, rrezet e diellit, lëndët kimike, disa ilaçe, produktet e prishura dhe disa përbërës që gjenden tek ushqimet. Këto hyjnë në trupin tonë edhe kur marrim frymë apo hamë bukë dhe dëmtojnë shëndeti ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-03

Pirja e ujit kur vuan nga kapslleku eshte me e mire sesa te konsumosh fibra apo te merresh me sport. Ja perse.
Te shumte janë personat qe vuajnë nga kapsllëku dhe femrat preken 2 deri 3 here me tepër se meshkujt. Uji është shume i domosdoshëm qe te behet mire tretja dhe transportimi i ushqimeve. Duhet pire te paktën 6-8 gota ujë ne dite ( kjo ne fakt është mesatarja, por qe varet edhe nga organizmi, sporti, etj ). Çdo kohe është e mire për te pire ujë, çaj, kafe, apo lëng ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-03

Ish-duhanpirësit, të cilët ushtrojnë të paktën 15 minuta në ditë, më rrallë i kthehen shprehisë së vjetër, ndërsa jetëgjatësia e pritur është zgjatur mesatarisht për 5,6 vjet, ka zbuluar studimi.Përveç që do të jeni në formë të mirë, me ushtrime do ta largoni edhe një shprehi të rrezikshme – duhanin, pohojnë ekspertët. Duhanpirësit të cilët çdo ditë ushtrojnë të paktën 15 minuta për 55 për qind janë më të prirë për ta ndërprerë duhanin se ata që nuk ushtroj ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-03