Kryesore » 2012 » Mars » 13
Nje studim i ri tregon se kafeja dhe caji bejne mire per shendetin edhe nese merren me shumice.Nje studim i ri tregon se kafeja dhe caji bejne mire per shendetin edhe nese merren me shumice.Njerezit qe pijne shume kafe ose caj nuk duhet te shqetesohen, sepse nga ato perfiton zemra e tyre. Shkencetaret ne Holande morren ne shqyrtim efektet e kafese dhe cajit ne semundjet kardiovaksulare.Ne studim u perfshine 38.000 vete konsumues te kafese dhe ca ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-03-13

Gjate rritjes i keni mesuar femijes si te menaxhoje diabetin si p.sh, te ngrenit rregullisht, te ushtroje nje aktivitet fizik, te marri insulinen rregullisht dhe te monitoroje sheqerin ne gjak.Eshte e rendesishme qe prinderit te informohen ne lidhje me menyrat e menaxhimit te diabetit ne qoftes femija i tyre ne adoleshence vuan nga diabeti. Me poshte gjeni 5 strategji mbeshtetese se si nje femije mund te perballet me situaten ne te cilen ndodhet.
Te ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-03-13

Miratohet një ilaç i ri për humbje peshe
Ky është ilaçi i parë me recetë në 13 vjet kundër mbipeshës. Ilaçi Qnexa u miratua nga agjencia federale e ushqimeve dhe barnave. Ilaçi në formë pilule cilësohet "fishek argjendi” sepse mendohet që bën mrekullira – humbjen e 90 kilogramëve brenda një viti. Për shkak se 80% e personave që humbasin peshë e rifitojnë atë, mjekët kanë bërë kërkime për dekada për një pilulë të sigurt që do të ndihmon ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-03-13