Kryesore » 2012 » Dhjetor » 07
Kafja dhe çaji janë pijet e ngrohta më të popullarizuara. Dhe derisa secila nga këto pije ka përparësitë e veta, shkencëtarët theksojnë që çaji i gjelbër është më efikas dhe zgjedhja më e mirë dimrit, ndërsa sjellin edhe 3 arsye pse çaji i gjelbër është mirë të pihet në dimër.

Dobësimi
Tek një numër i madh i njerëzve gjatë dimrit vjen deri tek mbledhja e kilogramëve të tepërt. Ditët e ftohta nënkuptojnë edhe konsumim të ushqimit kalori ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-07

Misri përmban shumë pak yndyrë, ndërsa është i pasur me niseshte, albumina dhe sheqer. Përmban vitamina B dhe C, thartirë folike, fosfor, kalium dhe magnez. Me pjekje ose zierje, misri bëhet akoma më i shëndetshëm, sepse lirohen molekulat të cilat e mbrojnë organizmin nga ndikimet e dobëta të radikalëve të lirë. Kokrrat e misrit janë të pasura me fijeza të cilat e ulin nivelin e kolesterinës në gjak. Misri mbron nga kanceri, nga sëmundjet e zemrës, nga. katarakti dhe ng ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-07

Pneumonia është një infeksion i mushkërive. Pjesa dërrmuese shkaktohet nga infeksione bakteriale apo infeksioni pneumatik i shkaktuar nga bakteri Streptocoçus. Gjithnjë dhe më tipike për këtë grup janë bërë sëmundje dhe vdekjet nga pneumonia, gripi dhe bllokimi kronik i mushkërive. Një ndër faktorët kryesorë të shfaqjes së sëmundjes është edhe niveli i lartë i ndotjes, ku jeton personi. Ky nivel lidhet ngushtë jo vetëm me ajrin brenda shtëpisë së tij, ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-07

Hithra (Urtica) është një nga bimet më të njohura në fushën mjekësore. Në përbërie të saj gjenden disa komponentë si: klorofilë, lëndë vazoaktive, serotonin, histamin, acetilkolin, LTB4, LTC4, rutin, isokuercitrina, kanferol, izoramnetin, vajra esencial, Vitaminë C dhe vitamina të tjera, proteina, fibra, kripra të Ca dhe K, acid silicik dhe formik. Gjithashtu hithra është nje burim i rëndësishëm i Beta Karotenit, vitamines A, C, E, Hekurit, Kalciumit, Fosfate ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-07

Astma bronkiale është një tip i rëndë i çrregullimit të qelizave, të cilat shkaktojnë bllokim në rrugët e frymëmarrjes. Gjithashtu, rrugët e frymëmarrjes mund të bllokohen nga mukusi i tepërt duke krijuar inflamacion, kjo shkakton një frymëmarrje me vështirësi. Shpesh-herë kjo shikohet si një reaksion alergjik i cili shkaktohet nga faktor të jashtëm dhe të brëndshëm.Astma bronkiale shkaktohet nga inflamacioni në rrugët frymore, i cili krijon bllokimin e transportimit të ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-12-07