Kryesore » 2012 » Maj » 04
Testet zbuluan se kompleksi, diallyl sulphide, është një mbrojtës shumë i mirë për organizmin dhe shumë i vështirë për t'u shkatërruar nga bakteret.Një përbërës kyç në hudhër është 100 herë më të fuqishme se dy antibiotikët më të njohur në luftimin e helmimeve ushqimore, kanë zbuluar shkencëtarët.
 Testet zbuluan se kompleksi, diallyl sulphide, është një mbrojtës shumë i mirë për organizmin dhe shumë i vështirë për t'u shkatërruar nga bakteret.Jo vetëm se është sh ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-04

Bari i bletës largon depresionin dhe nervozen, nenexhiku ngërçet dhe fryrjen e barkut, passiflora ndihmon edhe te çrregullimet e stresit posttramuatik, ndërsa kamomili qetëson inflamacionet e ndryshme dhe stomakun, veçanërisht ngërçet.Përveç që shqisat shijojnë çajrat, çajrat bimore shumë shpejt absorbohen në organizëm, ndërsa inhalimi i aromave të tyre qetëson dhe "kujdeset” për trurin dhe tërë sistemin nervor. Çaji nga melisa ose bari i bletës për shembull është pije ideale ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-05-04