Kryesore » 2012 » Mars » 21
Nga te gjitha ushqimet dhe artikujt, qe jane pa kalori, thuajse qe nuk kushton fare, por me rendesi te vecante per jeten dhe ekzistencen tuaj ne jete, eshte uji i thjeshte. Por, keto nuk jane arsyet e vetme per ta konsumuar. Te gjitha sistemet ne organizem e kerkojne ujin per te funksionuar si duhet.
Ju ndihmon te zvogeloni stresin
Konsumojeni ujin gjate diteve stresuese per t’i zvogeluar simptomat e shkaktuara nga stresi, nga kokedhembjet, m ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-03-21

Ndoshta ke degjuar qe duhet te nxehemi para nje loje futbolli, vrapimi e keshtu me radhe, por hulutmuesit nga Universiteti i Sydney-it po shpresojne se nxehja per vaksine gripi mund te permiresoj efektivitetin e saj dhe zvogeloj semundjen dhe vdekjen tek pleqte.Diku rreth 90% te vdekjeve nga gripi ndodhin tek ata mbi moshen 65 vjet, por me te moshuar edhe efikasiteti i vaksines zvogelohet, e per te luftuar kete, hulumtues nga Universiteti i Sidneit ne bashkepun ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-03-21

Përfundimi i kërkimeve të fundit të shkencëtarëveKërkimet e fundit nga shkencëtarët kanë bërë me dije se aspirina ul rrezikun e sëmundje se kancerit. Marrja e një doze të ulët aspirine në ditë mund të parandalojë e madje edhe të kurojë kancerin. Tre studime të reja të publikuara nga "The Lancet”, i shtohen kështu fakteve që ilaçi lufton tumorin. Shumë njerëz marrin aspirinë çdo ditë si pasojë e problemeve me zemrën. Ekspertët thonë se ende nuk ka mjaftueshëm prova për ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-03-21

Kallamaret me hudhra dhe limon jane nje gatim i lehte per t’u realizuar dhe nje pjate e dyte shume e shijshme per ata te cilet kete lloj peshku nuk duan ta shijojne vetem te skuqur.Kallamaret me hudhra dhe limon jane nje gatim i lehte per t’u realizuar dhe nje pjate e dyte shume e shijshme per ata te cilet kete lloj peshku nuk duan ta shijojne vetem te skuqur.Perberesit per 4 persona
1kg kallamare te pastruar
4 thelpinj hudher
100gr gjalp
1 luge vaj ulli ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-03-21

Nga pomadat dhe preparatet e tjera që përgatiten me vajin e ullirit mjekohen plagë të ndryshme, djegie të lëkurës, duke ndihmuar në ripërtëritjen e indeve të dëmtuara.Ulliri është një bimë mjekësore e mrekullueshme. Çdo pikë të vajit të ullirit i marrim mbi 30 përbërës të cilët na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës, mplakja e hershme dhe shumë sëmundje e tjera. Vaji i ullirit ndihmon në sëmundjet e mëlçisë dhe në eleminimin e gurëve të fshikëzës së ... Lexo më shumë »
Postuar nga: ksdardania | Data: 2012-03-21