Kryesore » 2012 » Korrik » 24 » Zbulohet ilaēi kundra turbekulozit
4:43 PM
Zbulohet ilaēi kundra turbekulozit
Shkencėtarėt kanė arritur tė zbulojnė ilacin e ri, i cili do tė mund tė shėrojė turbekulozin. Studim i paraqitur nė Konferencėn Ndėrkombėtare pėr sėmundjen SIDA nė Uashington, thekson se njė kombimin i ri medikamentesh ka vrarė 99% tė bakterieve tė pacientėve me tuberkuloz, brenda dy javėve. Zbulimi ka rritur shpresat se ėshtė gjetur ilaē i ri kundėr formave rezistuese nė rritje tė tuberkulozit.Shkencėtarėt kanė bėrė me dije se pėrzierja e tri ilaēeve mund ta pėrshpejtojė trajtimin dhe tė ndihmoj nė reduktimin e emergjencės sė formave rezistuese tė tuberkulozit.Studimi mė parė ėshtė publikuar nė revistėn prestigjioze mjekėsore pėr sėmundjet infektive, The Lancet, ndėrkohė qė Doktor Mel Shpigelman, nga grupi kėrkimor jofitimprurės, Aleanca TB, deklaroi se tuberkulozi ėshtė vrasėsi mė i madh i pacientėve me AIDS dhe se ai duhet tė frenohet nė masė shumė mė tė madhe me qėllim qė tė ndalet epidemia AIDS.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus