Kryesore » 2012 » Janar » 8 » Silikoni, 30 mijë femra rrezikohen me kancer në gji
5:17 PM
Silikoni, 30 mijë femra rrezikohen me kancer në gji
Sipas mjekëve implantet e silikonit të firmës franceze Poly Implant Prothese"(PIP) nuk janë të sigurta për shëndetin e tyre dhe me këto lëvizje firma ka përfituar mbi 1 milionë euro,duke i shitur ato në vende të ndryshme të botës si, Itali, Spanjë, Britani, Ukrainë dhe Portugali. 
Mesohet se janë mijëra femra në të gjithë botën që kanë zmadhuar gjoksin e tyre me silion-xhel të prodhuar nga kjo firmë. Ministritë e Shëndetësisë së vendeve të Bashkimit Europian do të mblidhen këto ditë lidhur me masat që duhen marrë për këtë rrezik që po i kanoset mijërave femrave në të gjithë botën që kanë vënë këto implante silikoni. 
Franca njoftuar mbi 30.000 gra që kanë vendosur implante me silikon në gjoksin e tyre, ti ti heqin sa më parë ,pasi mjekët dhe specialistët francezë kanë arritur në përfundimin se silikoni i këtyre implantëve është industrial dhe jo mjekësor, çka mund të sjellë edhe shfajen e kancerit në gjoksin e këtyre femrave
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus