Kryesore » 2011 » Qershor » 4 » Shtatzėnat tė shmangin pesticidet!
0:13 AM
Shtatzėnat tė shmangin pesticidet!
Ekspozimi ndaj pesticideve gjatė shtatzėnisė - qoftė atyre qė pėrdoren nė bujqėsi ose atyre qė pėrdoren nė shtėpi - sjell rrezik tė madh pėr foshnjėn qė do tė lindė.
Substancat kimike tė pranishme nė kėto pesticide mund tė kenė ndikim tė madh nė zhvillimin e aftėsive njohėse tė fėmijės (kujtesa, mendimi, mėsimi etj.) dhe madje mund tė zvogėlojnė edhe koeficientin e inteligjencės.
Studimet e realizuara nė Universitetin Columbia kanė treguar se fėmijėt, nėnat e tė cilėve kanė pasur nivel mė tė lartė tė pesticidit organofosfatik nė gjak, kanė pasur mesatarisht shtatė pikė mė pak nė testet e inteligjencės nė moshėn shtatėvjeēare.
Shkencėtarėt pohojnė se ėshtė shumė e rėndėsime qė tė paralajmėrohen nėnat e ardhshme, por edhe opinioni i gjerė, mbi efektin e dėmshėm tė pesticideve, tė cilat nė njė mėnyrė rrezikojnė tė ardhmen e fėmijėve. /Telegrafi/
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus