Kryesore » 2012 » Maj » 8 » Pini gjithnjė ujė pa gaz
0:41 AM
Pini gjithnjė ujė pa gaz
Pini gjithnjė ujė pa gaz, sepse produkt i metabolizmit nė trupin tonė ėshtė edhe dyoksidi i karbonit, qė eliminohet nga mushkėritė.Dihet qė ky gaz nė pėrqendrim tė lartė, mund tė ēojė deri nė vdekje. Tė tillė helm trupi pėrpiqet ta eliminojė sa mė shpejt. Prandaj, pėrse duhet ta marrim atė me dėshirėn tonė?Pini ujin jo tė ftohtė, as edhe tė freskėt, por nė temperaturėn e ambientit, sepse me ujin transportohen dhe eliminohen tė gjithė helmet e organizmit, dhe uji sidomos i ngrohtė ėshtė tretėsi mė i mirė biologjik.Uji i ngrohtė ėshtė pastruesi mė i mirė. Gjithashtu nėse pini ujė tė ftohtė, trupi do tė harxhojė energji edhe pėr ta ngrohur.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus