Kryesore » 2011 » Maj » 23 » Pacientėt me kancer, buxheti 50% mė pak se vitin e kaluar
1:49 PM
Pacientėt me kancer, buxheti 50% mė pak se vitin e kaluar
Pacientėt e shtruar nė shėrbimin e Onkologjisė nė Qendrėn Spitalore Universitare "Nėnė Tereza" po vuajnė krizėn e mungesės sė citostatikėve. Aktualisht vetėm dy lloje citostatikėsh gjenden nė spital ndėrsa pjesėn mė tė amdhe pacienttė I blejnė ose janė tė detyruar tė mos trajtohen sepse citostatikėt janė shumė tė shtrenjtė. Kėtė e pohojnė vet pacientėt por edhe personeli shėndetėsor. 
Por kriza nuk mbaron kėtu sepse mungesat do tė jenė prezent gjatė gjithė vitit pasi fondet pėr citostatikėt do tė jenė plot 50% mė pak se vitin e kaluar. Kėshtu drejtoria e QSUT-sė ka vendosur qė kėtė vit tė planifikojė mė pak barna tė cilėt mbajnė gjallė pacientėt nė Onkologjik. Shefi i kėtij shėrbimi, Agim Sollaku theksoi pėr gazetėn se nuk ėshtė nė dijeni tė kėtyre prokurimeve por sipas tij shkurtimi i buxhetit pėr Onkologjinė ėshtė njė problem madhor nė kurriz tė pacientėve.


Ndėrsa burime zyrtare tė drejtorisė sė QSUT-sė pranojnė se fondi pėr Onkologjinė do tė jetė mė i voglė se vitin e kaluar sepse u ėshtė dhėnė prioritet edhe shėrbimeve tė tjera.


****


Kriza e mangėsive tė citostatikėve nuk ka kursyer pacientėt tė cilėt vuajnė sėmundjet e rėnda nė shėrbimin e Onkologjisė. Mjafton tė bėsh krahasimin me njė vit mė parė nė faqen zyrtare tė Agjensisė sė Prokurimit Publik fondi pėr citostatikėt ėshtė 50% mė pak se nė vitin 2010. Shefi i shėrbimit tė Onkologjisė, Agim Sollaku pranon krizėn e mangėsive tė citostatikėve aktualisht por shprehet i habitur edhe me vendimin pėr pėrgjysmimin e buxhetit. "Ankesat e pacientėve pėr citostatik janė tė drejta sepse mjekimi pėr ta ėshtė i domosdoshėm.


Nė fakt unė nuk e di nėse buxheti pėr citostatikėt tė jetė pėrgjysmuar. Nuk jam bėrė me dije aspak pėr kėtė. Ne kemi bėrė kėrkesat tona pėr nevojat e Onkologjikut sepse kėta pacient kanė nevojė pėr trajtim. Nuk mundem ta besoj se do na lėnė me buxhet aq tė vogėl sepse kjo ėshtė vėrtet problematike. Edhe momentalisht nuk ka citostatik. Problemi ėhstė evident ndaj dhe duhet tė merren masa", pohon Agimk Sollkau.


Ndėrsa burime pranė drejtorisė sė QSUT-sė pohojnė se buxheti nė total pėr QSUT-nė ėshtė i pamjaftueshėm. "Nuk mund tė bėjmė tė njėtėn gjė si vitin e kaluar ku kaluam njė pjėse tė madhe tė buxhetit pėr onkologjinė dhe lamė shėrbime tė tjera si kirurgjinė", pohojnė burime tė QSUT-sė.


****


Vuajnė sėmundje tė rėnda dhe vetėm mjekimi mund t'i mbajė nė jetė, por medikamentet qė duhet t'u ofrohen falas nė spital, tashmė, janė kthyer nė problem tė madh pacientėt e shtruar nė Onkologjik. "Ėshtė e pamundur ta sigurojmė mjekimin sepse duhen rreth 2 milion lek tė vjetra nė muaj. Nuk kemi ku ti gjemė ato para ndaj dhe po shtyjmė ditė.


Qenka e shkruajtur pėr net ė vuajmė sėmundjet dhe varfėrinė", pohon njėra nga pacientet e shtruar nė shėrbimin e Onkologjisė. Nė fakt nuk ėshtė e vetmja qė vuan mungesėn e citostatikėve pasi aktualisht nė Onkologjik ka vetėm dy lloje citostatikėsh ndėrsa tė tjerat mungojnė.


Rrėfimi: Si mbijetoi babai nga sėmundja


Nuk mundet tė harrojė pėr asnjė moment vuajtjet qė ka kaluar me babain e saj. Nė shėrbimin e Onkologjisė para 5 vitesh mjekėt do ti jepnin lajmin e hidhur se babai i saj ditėt i ka tė numėruara dhe se shpėtimi ėshtė i pamundur. Njė intelektuale rrėfen dhimbjen dhe trishtimin qė ka kaluar me kurimi e babit tė saj dhe se shpėtimin e tij e gjeti jashtė vendit.


"Mjekėt kėtu na thanė se nuk ka shpėtim por menduam qė ta provojmė edhe jashtė vendit. Kėshtu nė Turqi na thanė se sėmundja mund tė trajtohej dhe se babai kishte ende shance pėr tė jetuar. Nė fakt kėshtu ndodhi sepse ai jeton ende edhe pse me mjekim", pohon ajo. Ndėrkohė rrėfimi i saj vazhdon me peripecitė pėr ti siguruar mjekim sepse ishte shumė i shtrenjtė dhe nė spitalet tona ishte mision disi i pamundur.


"Mjekimi shkonte deri nė 1.5 milion lekė nė muaj. Duhet tė dini se njė pacient me kancer ka nevojė edhe pėr trajtim tė mirė psikologjik dhe dietė tė mirė ushqimore. Ėshtė shumė ė e vėshtirė por duhet sakrificė e madhe qė ti mbash nė jetė. Por nė fakt ata mund tė jetojnė nėse trajtohen mirė",= rrėfen ajo.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus