Kryesore » 2012 » Shkurt » 22 » Limoni ngordh bakteret e dėmshme
1:32 PM
Limoni ngordh bakteret e dėmshme
Pėrpos ushtrimeve, me rėndėsi tė madhe ėshtė edhe hidratimi i organizmit  nga jashtė dhe brenda. Njerėzit qė bėjnė njė stil pasiv tė jetės, pa aktivitet fizik, brenda vitit preken rreth katėr herė nga ftohja. Nga ana tjetėr, ata qė ēdo ditė ecin tė paktėn gjysmė ore, apo merren me ndonjė aktivitet tjetėr fizik, preken nga ftohja vetėm njė herė nė vit, ka treguar studimi i Universitetit nė Karolinėn Jugore. Bile edhe gjatė ditėve tė ftohta, mė mirė ėshtė qė tė ushtrohet jashtė. Shumica e njerėzve, 90% tė jetės sė tyre jetojnė nė ambiente tė mbyllura plot me baktere, prandaj ēdo mundėsi pėr tė qėndruar nė ambient tė hapur, ėshtė e mirėseardhur. Pėrpos ushtrimeve, me rėndėsi tė madhe ėshtė edhe hidratimi i organizmit  nga jashtė dhe brenda. Pirja e rregullt e ujit forcon imunitetin, kurse lagėshtia e ajrit i mbytė viruset, prandaj ėshtė me rėndėsi qė ajri nė shtėpi tė jetė i ngrohtė dhe i lagėsht. Limoni ėshtė i pasur me kalium, i cili neutralizon sekretimin e tepėrt tė thartirės sė lukthit. Pėr kėtė shkak, lėngu i limonit, i pėrzier me ujė, me ndonjė lėng tjetėr, me sallata, apo gjella, ndihmon rritjen e baktereve tė dobishme, duke shkatėrruar bakteret dhe viruset e dėmshme. Po ashtu, shkencėtarėt kanė konstatuar se, nėse nga menyja juaj eliminoni sheqerin e pėrpunuar, atėherė do tė keni njė imunitet mė tė fuqishėm, do tė keni mė shumė energji dhe do tė keni mendje mė tė kthjelltė
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 5.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus