Kryesore » 2011 » Shtator » 18 » Kėshilla pėr njė shtatzani tė mbarė
12:46 PM
Kėshilla pėr njė shtatzani tė mbarė
Me vite tė tėra mjekėt kanė menduar se sasia e tepėrt e vitaminės D gjatė shtatzėnisė mund tė shkaktojė anomali tė lindjes te fėmijėt. Ndėrsa, njė studim i ri vė nė dyshim kufijtė e vendosur se "kali mi i 2.000 IU nė ditė tė kėsaj vitamine ėshtė i dėmshėm edhe pėr shtatzėnat edhe pėr popullatėn tjetėr". Nė studim kanė marrė pjesė 500 shtatzėna, nė muajin e dytė dhe tė tretė, tė ndara nė tri grupe. Grupi i parė ka marrė 400 IU, i dyti 2.000, ndėrsa i treti 4.000 IU nė ditė. Rezultatet kanė treguar se shtatzėnat, tė cilat kishin marrė 4.000 IU vitaminė D, ishin mė pak tė rrezikuara pėr lindje tė parakohshme. Shkencėtarėt nuk kanė vėrejtur asnjė efekt tė dėmshėm tek shtatzėnat qė kishin marrė kėtė dozė tė vitaminės D. Megjithatė, shkencėtarėt thonė se nevojiten studime shtesė pėr tė siguruar tė dhėna qė do tė vėrtetojnė dozėn e saktė tė rekomandueshme tė vitaminėsD pėr shtatzėnat. Ndėrsa, sipas tyre, ky studim tregon se dozat aktuale tė rekomanduara janė tė ulėta.JO YNDYRA
Sipas njė studim tė ri, shkencėtarėt kanė zbuluar njė lidhje ndėrmjet ushqimit tė nėnės gjatė shtatzėnisė dhe sėmundjes serioze tė mėlēisė tek fėmija i saj. Ky studim nė fakt, ėshtė treguar se fėmijėt, nėnat e tė cilėve gjatė shtatzėnisė konsumojnė sasi tė mėdha tė yndyrave, sidomos atyre tė ngopura, janė tė rrezikuar qė mė moshėn madhore tė sėmuren nga mėlēia yndyrore joalkoolike. Shkencėtarėt tė cilėt kanė bėrė studimin planifikojnė tė bėjnė studime shtesė pėr tė zbuluar se pse vjen deri te kjo shfaqje, pasi qė deri mė tani ata kanė arritur vetėm ta zbulojnė se ndodh, por jo edhe arsyen pse ndodhė qė fėmijėt tė lindin me kėtė sėmundje serioze.SHMANGNI HIDHĖRIMIN
Shtatzėnat gjatė shtatzėnisė kanė sulme tė shpeshta tė nervozes, mund ta rrezikojnė foshnjėn e tyre pėr tė pasur probleme me zemėr. Ekspertėt pohojnė se hidhėrimi dhe nervozizmi, qė shoqėrohen me pėrplasje tė dyerve, bėrtitje, hedhje tė gjėsendeve etj, mund tė ndikojnė nė zhvillimin e zemrės sė fėmijės Ndėrkohė, foshnjat nėnat e tė cilėve kishin qenė tė qeta dhe nuk kanė pasur episode agresive gjatė shtatzėnisė, kishin pasur ritėm tė rregullt tė zemrės, pohon studimi i realizuar nga Universiteti Sussex. Tė dhėnat nga ky studim janė tė bazuara nė hulumtimin ku kanė marrė pjesė 49 shtatzėna tė moshave ndėrmjet 22 dhe 39 vjeē, me ē'rast ato janė testuar se si reagojnė nė situata tė papėrshtatshme, a janė afektive dhe nėse kanė reagime tė pakontrolluara si pasojė e nervozės.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus