Kryesore » 2011 » Maj » 17 » Flokėt e thatė, lehtė tė thyeshme
1:36 AM
Flokėt e thatė, lehtė tė thyeshme
Thyerja e qimeve mė sė shpeshti ėshtė pasojė e trajtimit agresiv siē janė ngjyrosja, rrafshimi apo bėrja gėrshetė e tyre.
Nė kėtė mes ėshtė edhe sindroma e Cushinit, ērregullimi i punės sė gjėndrave mbiveshkore qė shkakton prodhim tė shtuar tė hormonit kortizol.
Kjo gjendje mė shpesh ėshtė trashėguese apo pasojė e lėndimit tė gjėndrave paratiroide gjatė ndonjė ndėrmarrjeje kirurgjikale tė kokės apo tė qafės.
Niveli tepėr i ulėt i hormonit paratiroid nė gjak shkakton ndryshimin e nivelit tė kalciumit dhe tė fosforit, gjė qė ēon nė thyerje tė flokėve tė thatė
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 2.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus