Kryesore » 2011 » Tetor » 9 » Disa shenja tė kancerit qė nuk duhen neglizhuar
4:14 PM
Disa shenja tė kancerit qė nuk duhen neglizhuar
Gulēimi, frymėmarrje e vėshtirė 
Pacientėt e prekur nga kanceri i mushkėrisė shprehen se shenja e parė e probleme nė mushkėri ėshtė paaftėsia pėr tė marrė frymė, por kjo kur fillon tė bėhet e shpeshtė dhe zgjat disa kohė vėshtirėsia nė frymėmarrje. 
Probleme me gėlltitjen, ngjirja e zėrit 
Problemet e gėlltitjes apo ngjirja e zėrit lidhet shpesh me kancerin e fytit apo tė ezofagut, por kjo shpesh mund tė paralajmėrojė probleme edhe nė mushkėri dhe tiroide. Ndenja ėshtė sikur tė ka ngelur diēka nė fyt. 
Ethet e shpeshta ose infeksionet 
Kėto mund tė jenė shenja tė leucemisė, njė kanceri tė qelizave tė gjakut qė fillon nė palcėn e kockave. 

Dobėsi dhe lodhje Lodhje e pėrgjithshme dhe dobėsia ėshtė njė sindromė e llojeve tė ndryshme tė kancerit tė cilėn duhet ta shikoni nė kombinim me disa shenja tė tjera. Ēdo herė qė ndjeheni tė lodhur pa ndonjė shpjegim bisedoni me mjekun tuaj. 
Humbje tė peshės pa asnjė arsye 
Nėse vini re se ju nuk e keni ndryshuar mėnyrėn tuaj tė tė ngrėnit, por kur peshoheni shikoni se po bini nga pesha, kjo ėshtė shenjė e probleme nė zorrėn e trashė dhe kancer nė aparatin tretės, apo njė shenjė e pahapur e sėmundjes sė mėlēisė. 
Ndryshime tek thonjtė 
Ndryshime e pashpjegueshme e thonjve, ku ka shenja tregon pėr disa lloje kanceri. Njė shtresė ngjyrė kafe apo tė zezė tregon pėr kancer tė lėkurės. Zgjerimi i kufirit tė gishtėrinjve tregon pėr kancer tė mushkėrive. Thonjtė e zbehtė dhe tė bardhė tregon pėr probleme nė mėlēi.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus