Kryesore » 2011 » Qershor » 10 » Dieta e pasur me yndyrna dėmton qelizat e trurit
1:15 PM
Dieta e pasur me yndyrna dėmton qelizat e trurit
Sipas njė studimi amerikan, njerėzit tė cilėt janė obezė dhe hanė njė dietė me yndyrė tė lartė mund tė dėmtojnė neuronet, ose qelizat nervore, nė njė pjesė tė rėndėsishme tė trurit qė kontrollon peshėn e trupit.
Dr. Joshua Thaler nga Universiteti i Washington-it dhe kolegėt e tij studiuan trurin e brejtėsve pėr efektet afat-shkurtra dhe afat-gjata e tė ngrėnit tė njė diete tė pasur me yndyrna. 
Hulumtuesit zbuluan dėmtime dhe humbje tė neuroneve qė rregullojnė peshėn. 
"Mundėsia qė lėndimi i trurit tė jetė njė pasojė e konsumimit tė njė diete me yndyrna tė larta ofron njė shpjegim tė ri pse rėnia nga pesha ėshtė shumė e vėshtirė pėr shumicėn e individėve obezė" tha Thaler nė njė deklaratė
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 2.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus