Kryesore » 2012 » Dhjetor » 20 » Aspirina mund tė sjellė humbjen e shikimit
2:29 PM
Aspirina mund tė sjellė humbjen e shikimit
Njė grup shkencėtarėsh nga Universiteti i Uiskonsin kanė arritur nė pėrfundimin se marrja e aspirinės pėr 10 vite mund tė dyfishojė rrezikun e humbjes sė shikimit. Sipas studimit kjo vjen si pasojė pasi aspirina mund tė nxisė AMD-nė, njė ērregullim tė syrit qė ēon nė verbėri.Njė grup shkencėtarėsh nga Universiteti i Uiskonsin kanė arritur nė pėrfundimin se marrja e aspirinės pėr 10 vite mund tė dyfishojė rrezikun e humbjes sė shikimit. Sipas studimit kjo vjen si pasojė pasi aspirina mund tė nxisė AMD-nė, njė ērregullim tė syrit qė ēon nė verbėri. Studiuesit kanė vėzhguar mijė vullnetarė nė njė periudhė 20-vjeēare, tė cilėt kishin pėrdorur aspirinė tė paktėn 2 herė nė javė.Aspirina konsiderohet si njė ilaē qė ndihmon nė qarkullimin e gjakut, ndihmon nė parandalimin e sėmundjeve tė zemrės, gjithashtu njė studim i mėparshėm ka dalė nė pėrfundim se aspirina ul me 37% edhe rrezikun e kancerit.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 4.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus