Kryesore » 2011 » Qershor » 15 » Zbulohen gjenet që shkaktojnë migrenën
11:24 PM
Zbulohen gjenet që shkaktojnë migrenën
Migrena shoqërohet me simptoma si marrje mendsh si dhe ndjeshmëri e fortë ndaj dritës. Deri më tani nuk diheshin shkaqet specifike të kësaj sëmundjeje, kurse zbulimet do të botohen në revistën britanike "Nature Genetics”.Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar 3 gjene që lidhen me migrenën,e cila shkakton dhembje të madhe në kokë.
Një nga gjenet e identifikuara shpjegon përse gratë janë më të prekura nga migrena.
Ekipi shkencor i Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Harvardit zbuloi variante të 3 gjeneve që hasen në viktimat e këtij sindromi.
Migrena shoqërohet me simptoma si marrje mendsh si dhe ndjeshmëri e fortë ndaj dritës. Deri më tani nuk diheshin shkaqet specifike të kësaj sëmundjeje, kurse zbulimet do të botohen në revistën britanike "Nature Genetics”.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus