Kryesore » 2011 » Maj » 17 » Vrapi-ilaē kundėr infarktit
8:06 PM
Vrapi-ilaē kundėr infarktit
Tė ecėsh shpejt, pothuajse tė vraposh, pėr gjysmė ore 4-5 herė nė javė, ul me 25% rrezikun pėr ripėrsėritjen e infarkteve.
Nė vend tė ilaēeve, programet e rehabilitimit qė kėshillohen nga mjekėt specialistė mund tė parashikojnė pikėrisht kėtė aktivitet.
Ushtrimi fizik pakėson rrezikun pėr infarkte tė reja pasi ul frekuencėn kardiake duke shtuar nė tė njėjtėn kohė forcėn e zemrės.
Gjithashtu, vrapimi pakėson yndyrnat nė gjak, ka efekte pozitive tek tė sėmurėt me presion tė lartė arterial dhe ėshtė njė antidepresiv shumė i mirė.
Postuar nga: ksdardania | Vlersuar: 3.0/1

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Ks-Dardania.
comments powered by Disqus